Wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich

Moderator: kruku

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wars98
Poszukiwacz
Poszukiwacz
Posty: 31
Rejestracja: wt kwie 15, 2008 0:00
Lokalizacja: Wola

Wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich

Post autor: wars98 » pn maja 21, 2012 15:01

Na jednym z "konkurencyjnych" forów pojawiła się informacja, że fundacja Thesaurus skierowała do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosek o zbadanie szeregu przepisów o ochronie zabytków (zarówno ustawy o ochronie zabytków, jak i ustawy Kodeks cywilny) z Konstytucją RP.

Autorzy wniosku tak piszą o tej inicjatywie:
Wskazujemy na wady ogólnej definicji zabytku, czy brak cezury czasowej (na poziomie 200 lub 300 lat) pozwalającej bez cienia wątpliwości rozstrzygnąć co jest zabytkiem archeologicznym, a co jest zabytkiem niearcheologicznym. Zabytkiem - w sensie prawnym - jest to, co jest wpisane do rejestru zabytków lub inwentarza muzeum. Podważamy prawo własności Skarbu Państwa do wszelkich znalezisk. [...] Poruszamy kwestię swobody prowadzenia poszukiwań poza miejscami wpisanymi do rejestrów zabytków. [...] Dlaczego cenny zabytek archeologiczny ma być niżej nagradzany niż np. mniej cenny zabytek niearchelogiczny? Wskazujemy na potrzebę zniesienia klauzuli res extra commercium (wyłączenia z obrotu prawnego) wielu przedmiotów, które bez obaw o polskie dziedzictwo kulturowe mogą się jawnie znaleźć w obrocie, w którym i tak są od lat.
Kwestionujemy prawo konserwatorów do dysponowania znaleziskami. Przepisy dotyczące znalezisk niearcheologicznych nie mówią ani słowa o organach ochrony zabytków. W przypadku znalezisk archeologicznych wskazujemy, że dwustopniowy model przekazywania rzeczy jest niewłaściwy. I wiele, bardzo wiele innych.
45 stron literatury 'pięknej" jest porażającą w swej wymowie lekturą. To krytyka nie tylko obowiązującego prawa, ale nieudolności i niekompetencji organów państwa, a w szczególności pazernego lobby archeologiczno-koserwatorskiego.
Podnosimy, że obecny kształt przepisów wydaje się być niezgodny z Konstytucją.
Zarzucamy im, że naruszają nie tylko zasadę przyzwoitej legislacji, lecz także zasadę ochrony zaufania obywatela do państwa, zasadę określoności prawa (i jednolitości jego stosowania) oraz zasadę proporcjonalności prawa.
Podważają one zasadę demokratycznego państwa prawnego, w którym obywatel może czynić to, co nie jest zabronione i co nie utrudnia innym korzystania z ich praw.

Wypada życzyć powodzenia temu projektowi.

Weteryna
Indiana Jones
Indiana Jones
Posty: 726
Rejestracja: sob wrz 08, 2007 0:00
Lokalizacja: במיטה עם בח
Kontakt:

Post autor: Weteryna » czw maja 31, 2012 21:56

Też trzymam kciuki :lol: choć nie czuję tych szalonych rewolucji.
Powtarzam wielokrotnie, niczym mantrę ,,nie z tą mentalnością społeczną'' :)
WWW.BELDONEK.PL

Fenicjanie wynaleźli pieniądze.
Raz - nie sztuka.
My musimy stale je wynajdywać.

Awatar użytkownika
wars98
Poszukiwacz
Poszukiwacz
Posty: 31
Rejestracja: wt kwie 15, 2008 0:00
Lokalizacja: Wola

Post autor: wars98 » pt cze 01, 2012 13:45

Weteryna, co do tego jaka będzie reakcja Rzecznika to musimy jeszcze trochę poczekać. Wróżbitą nie jestem, chociaż mam pewne przesłanki by zakładać, że przynajmniej częściowo wniosek powinien być uwzględniony.
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc o mentalności społecznej? Mógłbyś to rozwinąć?

ODPOWIEDZ