Królewski skarb w bibliotece SGH

macie ciekawego news'a - PISZCIE!!!

Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00
Kontakt:

Królewski skarb w bibliotece SGH

Post autor: kruku » śr gru 14, 2011 23:09

W magazynie biblioteki Szkoły Głównej Handlowej odkryto dokumenty sygnowane przez królów Polski. Są na nich oryginalne pieczęcie m.in. Zygmunta Augusta i Władysława IV – informuje "Życie Warszawy".W zwykłym kartonowym pudle, obłożonym papierem i przewiązanym sznurkiem natrafiono na kilkadziesiąt dokumentów zapisanych atramentem na papierze czerpanym, pochodzących z okresu od 1555 do 1790 r. Na niektórych odciśnięte są woskowe pieczęcie i sygnowane są przez polskich władców, m.in. królową Bonę, Zygmunta Augusta, Władysława IV, Stanisława Augusta Poniatowskiego.

"Są wśród nich listy dotyczące sporów majątkowych, manifestacyje, dekrety, patenty" - precyzuje Zoran Kariśić, bibliotekarz i archiwista pracujący w SGH. Dokumenty znajdują się w bardzo dobrym stanie. "W przyszłym roku trafią do pracowni konserwatorskiej przy Bibliotece Narodowej. Następnie zostaną skopiowane i zamieszczone na stronie internetowej biblioteki" - mówi Maria Rekowska, dyrektor biblioteki SGH.

Zoran Kariśić stara się dociec, skąd tak cenne dokumenty znalazły się w bibliotece SGH. "Być może przed wojną biblioteka dostała darowiznę. Niewykluczone, że listy przekazała jakaś rodzina. W części dokumentów z XVII i XVIII w. powtarza się bowiem nazwisko Chrzanowskich. Równie dobrze mogły zostać kupione na rynku antykwarycznym" - mówi archiwista.

Na jednym z dokumentów ktoś odcisnął pieczątkę biblioteki SGH. "Albo została tam umieszczona przed 1939 r., albo po 1991 r., gdy uczelnia powróciła do przedwojennej nazwy" - dodaje Zoran Kariśić. Archiwiści nadal przeglądają zasoby biblioteki. W tej chwili znajduje się w jej zbiorach około miliona woluminów. "Nadal +kopiemy+, być może jeszcze coś nas zaskoczy" - mówi Zoran Kariśić.

PAP - Nauka w Polsce

tpo/bsz

www.naukawpolsce.pap.pl.

Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

ODPOWIEDZ