Rekonstrukcja bitwy napoleońskiej w Jonkowie

macie ciekawego news'a - PISZCIE!!!

admin_boot
Administrator
Administrator
Posty: 30
Rejestracja: czw sie 25, 2011 0:00

Rekonstrukcja bitwy napoleońskiej w Jonkowie

Post autor: admin_boot » pn mar 26, 2012 9:08

Blisko 200 rekonstruktorów z Polski, Litwy i Białorusi wzięło udział w sobotę w Jonkowie pod Olsztynem w Napoleoniadzie - historycznej inscenizacji francusko-rosyjskiej bitwy z czasów kampanii napoleońskiej w Prusach Wschodnich w 1807 roku.

Odbywająca się po raz szósty Napoleoniada jest największą po grunwaldzkiej historyczną rekonstrukcją bitewną na Warmii i Mazurach.
W sobotniej bitwie na Nowym Polu w Jonkowie, uczestniczyło 200 osób w mundurach z epoki napoleońskiej, wyposażonych w broń skałkową oraz 10 armat i moździerzy. Wystrzelili łącznie 85 kg prochu.

W inscenizacji wzięły udział głównie grupy rekonstrukcyjne z Polski, w tym miejscowy pułk artylerii pieszej i Wileński Pułk Muszkieterski z Lidzbarka Warmińskiego. Po stronie wojsk francuskich walczyć będą rekonstruktorzy z Litwy, pielęgnujący tradycje pułków Wielkiego Księstwa. W szeregach armii rosyjskiej pojawią się goście z Białorusi, reprezentujący brzeski i miński pułk piechoty.

W tym roku - jak poinformowali organizatorzy imprezy - z powodu ograniczonego budżetu część żołnierzy zrezygnowała z żołdu. W organizację bitwy od lat angażuje się lokalna społeczność. Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Jonkowa i Wrzesiny pełnić będą służbę porządkową i zabezpieczać pole bitwy przed pożarem. Miejscowy komendant OSP Lech Przegaliński wcieli się w rolę cesarza Napoleona.

Jak podkreślają organizatorzy postać cesarza i epoka napoleońska cieszą się w Polsce wyjątkowym zainteresowaniem. "Mamy najliczniejsze w Europie Środkowej grupy rekonstruktorów odtwarzających wojska z tej epoki" - powiedział Rafał Zasański z ośrodka kultury w Jonkowie, który organizuje inscenizację razem ze starostwem powiatowym w Olsztynie.

Starcie wojsk napoleońskich i rosyjskich w lutym 1807 r. na przedpolach Jonkowa było jedną z kilkudziesięciu potyczek w czasie kampanii cesarza Napoleona w Prusach Wschodnich. Zwycięska dla Francuzów walka toczyła się prawdopodobnie na zachowanym do dzisiaj tzw. "Ruskim Szańcu". Po bitwie Rosjanie wycofali się w stronę Lidzbarka Warmińskiego.

Nie zachowały się dokumenty opisujące dokładny przebieg potyczki w Jonkowie. Według zapisków w kronice parafialnej kościoła w Nowym Kawkowie oddziałami francuskimi dowodził sam cesarz Bonaparte, obserwujący pole walki z wieży kościoła w Gutkowie pod Olsztynem.

PAP - Nauka w Polsce

mbo/ abe/ krf/bsz

ODPOWIEDZ