Wykopali 300-kilogramowy meteoryt. "Największy w tej cz

macie ciekawego news'a - PISZCIE!!!

Weteryna
Indiana Jones
Indiana Jones
Posty: 726
Rejestracja: sob wrz 08, 2007 0:00
Lokalizacja: במיטה עם בח
Kontakt:

Wykopali 300-kilogramowy meteoryt. "Największy w tej cz

Post autor: Weteryna » czw paź 25, 2012 17:33

Informację o znalezisku podaje lokalna telewizja WTK. Meteoryt odkryto na początku października.

Obrazek

- To, jak dotąd, największe tego typu znalezisko w tej części Europy - powiedział w rozmowie z WTK Wojciech Stankowski, emerytowany wykładowca Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Tajny meteoryt

Meteoryt odkryli poszukiwacze Łukasz Smuła i Magdalena Skirzewska z Opola, którzy zajmują się poszukiwaniem i artystyczną obróbką pozaziemskich minerałów.

Obecnie meteoryt jest badany przez geologów w laboratorium Instytutu Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, a dostęp do niego jest pilnie strzeżony. Naukowcy nie chcą nawet dzielić się informacjami na jego temat. Przynajmniej na razie.

- Wszystkich informacji udzielimy w środę na konferencji prasowej - ucięła w rozmowie z tvn24.pl Dominika Narożna, rzecznik prasowy uczelni.


7 kraterów po upadku


Waga odkrytych na terenie Moraska meteorytów to 1,5 tony. Pierwszy znaleziono w 1914 r. Jego odkrywcą był niemiecki żołnierz, odpowiadający za budowę umocnień w tym rejonie. Po zbadaniu bryły żelaza w Berlinie okazało się, że jest to meteoryt.
W 1976 r. na stoku Góry Moraskiej utworzono rezerwat przyrody. Znajduje się w nim 7 kraterów, powstałych w wyniku upadku meteorytów, pomiędzy 4000 a 3000 r. p.n.e.

Najnowsze znalezisko jest dużo większe od poprzedniego rekordzisty, który ważył 164 kg. Odkrył go w 2006 r., także na terenie Rezerwatu Morasko, Krzysztof Socha, kolekcjoner z Kielc.

informacja z TVN24.pl
WWW.BELDONEK.PL

Fenicjanie wynaleźli pieniądze.
Raz - nie sztuka.
My musimy stale je wynajdywać.

ODPOWIEDZ