Akcja zamek Diabła Warszyckiego w Dankowie

informacje o wszelkiej maści imprezach związany z poszukiwaniami.
Awatar użytkownika
resty
Mistrz Łopaty
Mistrz Łopaty
Posty: 139
Rejestracja: sob lut 04, 2006 1:00
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

Akcja zamek Diabła Warszyckiego w Dankowie

Post autor: resty » czw lip 31, 2014 10:18

Info zamieszczam na prośbę naszego forumowego(grupalodz.pl) Archeo

"Zapraszamy na przygodę z archeologią - zamek Diabła Warszyckiego w Dankowie czeka na pierwsze odkrycia! BADANIA ARCHEOLOGICZNE!!! planowany termin rozpoczęcia badań zamku w Dankowie to 11 sierpnia. Zapraszamy wolontariuszy zainteresowanych udziałem w wykopaliskach. Dla przyjezdnych dostępne będzie pole namiotowe nad Liswartą, około 2 km od zamku. Zgłoszenia i pytania prosimy kierować na adres info@archtech.pl ."

Możliwa wspólna akcja eksploratorów i archeo w weekend 15-17 sierpnia .
Info idzie na różne fora i jeśli będą nowe informacje postaram sie je tu zamieszczać , możecie też dzwonić do mnie na 602-688-672.Pozdrawiam resty.

Awatar użytkownika
resty
Mistrz Łopaty
Mistrz Łopaty
Posty: 139
Rejestracja: sob lut 04, 2006 1:00
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

Re: Akcja zamek Diabła Warszyckiego w Dankowie

Post autor: resty » pt sie 01, 2014 12:52

Deklaracje udziału na forum Grupy Łódź w tym wątku:
http://www.lodz-eksploracja.org/forum/p ... e-i-Dankow
Info oraz deklaracje udziału dla tych którzy nie mają tam konta :
Archeo: 603-664-176 , resty: 602-688-672

Awatar użytkownika
resty
Mistrz Łopaty
Mistrz Łopaty
Posty: 139
Rejestracja: sob lut 04, 2006 1:00
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

Re: Akcja zamek Diabła Warszyckiego w Dankowie

Post autor: resty » pn sie 18, 2014 12:17

Długi weekend z archeologią i poszukiwaniami już za nami, rotacyjnie na odkrywanie tajemnic zamkowych przybyło ponad czterdziestu eksploratorów którzy wespół z archeologami pogłębiali wykopy , sprawdzali wykrywaczami usypane z nich hałdy ziemi oraz sprawdzali swoim sprzętem teren wewnątrz murów fortalicji. Znaleziono setki artefaktów , w tym kilkadziesiąt monet srebrnych i miedzianych. Chwilami archeolodzy nie nadążali ewidencjonować zgłaszanych znalezisk.
Warto dodać że w tym projekcie wszyscy , archeolodzy, wolontariusze i eksploratorzy pracowali solidarnie tylko dla pasji czyli bezpłatnie.A po południu było zwiedzanie okolicy i tradycyjne wieczory przy wspólnym ognisku .
Szczególne podziękowania należą sie firmom PPHU NICOLL z Ujazdu k. Tomaszowa Maz. za udostępnienie koparki oraz firmie Jacka Adamca GPR24.COM.PL z Warszawy za sprawdzenie terenu georadarem.
Kto ma jeszcze czas i ochotę może jeszcze do końca tygodnia nadal uczestniczyć w tym projekcie.
Na koniec tygodnia wstępne wyniki badań poszukiwań zostaną zaprezentowane na jarmarku organizowanym przez Gminę Lipie .
Każda osoba która dokumentowała lub będzie jeszcze dokumentowała wydarzenie zdjęciami czy filmami może sie tym materiałem podzielić z innymi w swoim folderze autorskim tu:
http://chomikuj.pl/GrupaLodz/Galeria/20 ... w+Dankowie
(wymagany wcześniejszy kontakt 602-688-672 w celu utworzenia folderu )
Część ekipy zapowiedziała już swój przyjazd na kolejny weekend ;)

Awatar użytkownika
resty
Mistrz Łopaty
Mistrz Łopaty
Posty: 139
Rejestracja: sob lut 04, 2006 1:00
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

Re: Akcja zamek Diabła Warszyckiego w Dankowie

Post autor: resty » śr sie 20, 2014 9:17

Akcja nadal trwa! Kto chce może jeszcze dołączyć do końca tego tygodnia.
Artykuł o wykopaliskach w Gazecie Wyborczej:
Artykuł w Gazecie Wyborczej:
http://czestochowa.gazeta.pl/czestochow ... kiego.html
"Od tygodnia fachowcy od wykopalisk i zaprzyjaźnieni wolontariusze niemal z całej Polski starają się odsłonić to, co kryje majdan i pozostałości zabudowy dankowskiego zamku. Georadary (urządzenia pozwalające sięgnąć w głąb ziemi bez konieczności kopania) zapewniła firma GPR 24 z Warszawy, z Łodzi na ratunek archeologom przybyła Grupa Łódź - Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne. Są goście z Ujazdu, radiesteta Jacek Bombolewski z Dolnego Śląska, a także miejscowi pasjonaci historii.

Co to jest? Pół kuli od hakownicy

Zapiski o Dankowie sięgają XIII wieku. Wówczas nad Liswartą lokowano tu miasto, podobnie jak niezbyt odległy Wieluń. Być może leżało ono na Szlaku Bursztynowym. Później na ponad sto lat słuch o Dankowie zamiera i dopiero w XV wieku wspomina się o warowni. Ta przechodziła wiele zmian zabudowy i trafiała w ręce różnych właścicieli. Najsłynniejszy był jednak ród Warszyckich, którzy podejmowali królów. W annałach zapisali się jako obrońcy Jasnej Góry przed Szwedami. Z Warszyckimi łączą się też opowieści o duchach: jeźdźcu bez głowy, białej damie czy czarnym psie.

Zamek w Dankowie to obecnie sporej wysokości bastionowe mury okalające znajdujący się wewnątrz kościół i ruiny pałacu kasztelańskiego, czyli murowanej części mieszkalnej właścicieli zamku. W zachodniej części znajdują się także ruiny bramy wjazdowej, i to właściwie wszystkie budowle. - Zaczęliśmy właśnie od wykopu przy murach pałacu - relacjonuje Andrzej Kobus, doktor historii, członek Niezależnego Interdyscyplinarnego Zespołu Badań Historycznych Miast i Zamków. - Znaleźliśmy spory fragment głęboko w dół sięgającego wapiennego muru. Najprawdopodobniej to fundamenty.

W wykopie archeolodzy odkryli sporo monet i zabytków. - Niezwykłych - dodaje Radosław Herman, archeolog. - Choćby średniowieczną gotycką ostrogę rycerską. Trochę uszkodzoną, ale bardzo interesującą. Do tego ładnie zdobione żelazne krzesiwo. Rzadko się na takie trafia w dobrym stanie. Mamy też sporo monet.

Najstarsza z dotychczas rozpoznanych to półgrosz Jana Olbrachta. Są szwedzkie szelągi Krystyny Wazówny i Karola Gustawa, są boratynki Jana Kazimierza.

Kiedy rozmawiamy jeden z wolontariuszy pasjonatów przynosi inne niezwykłe znalezisko - pół kuli od hakownicy (to rodzaj małej armatki, którą obsługuje się, zaczepiając hakiem o mur). Chwilę później w dłoni innego "kopacza" - łezka ruska. Prawdopodobnie XVI wieczna z wyraźnym rysunkiem świętego Jerzego i czytelnymi literami cyrylicy.

- To rodzaj monetki, którą wyrabiano w ten sposób, że topiono srebro i skapywano kroplę metalu, a następnie odbijano sztancą wzór - wyjaśnia archeolog. - Skąd ona się tu wzięła - nie mam pojęcia.

Przecież tutaj był pożar

Zaskoczeniem dla archeologów było brak śladów pożarów w wykopach (zrobili ich kilka w różnych miejscach majdanu - dziedzińca) a przede wszystkim w pałacu.

- Legenda o trzeciej młodej żonie Warszyckiego mówi, że spotykała się ona potajemnie z kochankiem. Kiedy dowiedział się o tym mąż, miał podpalić pałac, a para miała zginąć w cierpieniach - relacjonuje Radosław Herman. - A tu ani śladu pożaru! Owszem znaleźliśmy ludzką kość pięty, ale to raczej pozostałość po przykościelnym cmentarzu niż szczątki kochanków. Po nich została legenda o Białej Damie.

Prace w Dankowie potrwają jeszcze przez kilka dni. W sobotę i w niedzielę (23 i 24 sierpnia) archeolodzy pochwalą się znaleziskami podczas gminnego Jarmarku nad Liswartą.

Za rok planują wrócić do Dankowa i Krzepic, żeby kontynuować badania.

Cały tekst: http://czestochowa.gazeta.pl/czestochow ... z3AugTkVFN
"

Awatar użytkownika
resty
Mistrz Łopaty
Mistrz Łopaty
Posty: 139
Rejestracja: sob lut 04, 2006 1:00
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

Re: Akcja zamek Diabła Warszyckiego w Dankowie

Post autor: resty » pn sie 25, 2014 8:51

W ostatni weekend skromną ekipą przybyliśmy ponownie do Dankowa , a dziś na dobra sprawę tegoroczna akcja terenowa będzie zakończona.
W sobotę działaliśmy na wykopie do 14-15 ,a później na Jarmarku nad Liswartą gdzie archeo przygotowali w namiocie polowe muzeum z częścią wydobytych eksponatów oraz piaskownicę dla najmłodszych gdzie dzieci mogły poszukać skarbów wykrywaczami metalu .
JMS zawiesił też baner forum "PS" żeby nie było wątpliwości że poszukiwacze obsługują tą atrakcje .
Każde dziecko mogło odnaleźć i zachować dla siebie jedną ukrytą okolicznościową monetę 2zł (ufundowane przez gminę Lipie) oraz w drugiej części piaskownicy po trzy fanty typu łuski i wycofane z obiegu monety PRLu i zagraniczne (od nas poszukiwaczy)
W niedzielę od rana pogoda nie była zbyt rewelacyjna na eksplorację jednak mimo to wyjmowaliśmy z wykopu następne zabytki m.in. ceramikę i kolejne monety . Działaliśmy aż do mszy polowej która otwierała drugi dzień Jarmarku. Po mszy jeszcze Agnieszka z ArtTechu do wieczora dokumentowała przekroje wykopów ,a my działaliśmy z resztą zespołu na stoisku z polowym muzeum i "piaskownicą"

Awatar użytkownika
resty
Mistrz Łopaty
Mistrz Łopaty
Posty: 139
Rejestracja: sob lut 04, 2006 1:00
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

Re: Akcja zamek Diabła Warszyckiego w Dankowie

Post autor: resty » czw paź 23, 2014 0:15

Są już wydrukowane podziękowania imienne dla uczestników akcji w Dankowie,te osoby które były oraz wyraziły chęć otrzymania takiej formy podziękowania mogą je odebrać u mnie lub ustalić inny sposób ich odbioru pod nr tel. 602-688-672 .

ODPOWIEDZ