Nowa jaskinia w Jaworznie

Jaskinie jurajskie ale również z innych miejsc Polski i świata :).

Moderator: Mar

geolog
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista
Posty: 369
Rejestracja: śr sie 23, 2006 0:00

Nowa jaskinia w Jaworznie

Post autor: geolog » ndz lut 25, 2007 18:04

Właśnie teraz zaczęliśmy eksploracje nowej jaskini w wapieniu triasowym gdzie jest szansza osiągniecia sporej głębokosci - obecna głębokość prózni szacuje się na 10m a ciągnie sie głębiej a wywiew jest 3x silniejszy niż z Dującej ! W pobliżu sa też inne na razie nieeksplorowane problemy z których ostro wieje.

Awatar użytkownika
Mar
Indiana Jones
Indiana Jones
Posty: 1675
Rejestracja: sob sie 12, 2006 0:00
Kontakt:

Post autor: Mar » wt lut 27, 2007 18:26

Czy nie eksplorujecie w znanej już wcześniej Jaskini w Jaworznie którą kiedyś tez eksplorowałem....

geolog
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista
Posty: 369
Rejestracja: śr sie 23, 2006 0:00

Post autor: geolog » wt lut 27, 2007 20:03

To całkiem inne miejsce.

geolog
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista
Posty: 369
Rejestracja: śr sie 23, 2006 0:00

Post autor: geolog » sob mar 03, 2007 19:26

Dzisiaj udalismy się mocną ekipą w składzie: Łukasz, Jarek, Tadeusz, Jacek i ja na penetrację Glinnej Góry w Jaworznie.
By odwiedzić to miejsca zaproponował Jarek który na forum speleo tak o tym napisał:


Podczas dzisiejszego spaceru w jednej z bardziej malowniczych części Jaworzna, natknęliśmy się na kilka ciekawych miejsc. Na obszarze paru kilometrów kwadratowych, na planie sporej długości pęknięcia, znaleźliśmy kilka, dość obiecująco wyglądających otworów, z czego większość była zbyt mała, by umożliwić dostanie się do środka.
Większość, bo jeden z niepozornie wyglądających otworów, okazał się być wejściem do sporych (jak na te okolice) rozmiarów jaskini, o pionowym rozwinięciu. Sama jaskinia, znajduje się w dość pospolitym tutaj wapieniu triasowym. Jak napisałem wcześniej, rozciąga się ona na pęknięciu mas skalnych. Nie mając żadnych sprzętów mierniczych, mogę powiedzieć, że jest to największy tego typu obiekt w Jaworznie. Wstępnie jej deniwelację oceniam na 7-10m. Ciężko mi powiedzieć coś więcej na temat jej długości, ponieważ duża ilość trudnych zacisków rzędu ZII-III i zablokowane w szczelinie głazy sprawiły, że postanowiłem nie wchodzić dalej, do czasu aż to wszystko jakoś pozabezpieczamy.
Warto jeszcze nadmienić, że z niektórych otworów, wydobywała się para wodna (i to nie były na pewno jakieś pary fekalio-genne, czy inne – szkodliwe ) i było znacznie cieplej niż w pozostałych. Ale z reguły te „parujące” były za bardzo ciasne, żeby próbować je bardziej eksplorować, bez poszerzania.
Więcej informacji na temat jaskini i tego dość ciekawego obszaru, zdjęcia, będę zamieszczał wraz z dalszą eksploracją tych miejsc. Z wiadomych względów, nie podajemy lokalizacji. Jeżeli jest ktoś zainteresowany wspólną penetracją, to proszę priv, lub ew. mail: infrat@interia

i dalej:Przebiega tamtędy właśnie dość spore pęknięcie tektoniczne, i na nim jest ta jaskinia. Nie wiem tak naprawdę jak ona może być wielka, bo jest dość ciasno. Najgłębszy punkt widziałem na ok. -7m, samemu zszedłem na jakieś -4m. Zaczyna się dość obszerną salą, potem schodzi wgłąb Ciekawe też są te otwory, z których wydobywa się para i jest dość ciepło. Nie mam bladego pojęcia skąd-to-tam.

Na miejscu - niezbyt wybitnym wzgórzu porośnietym lasem z rozległymi polanami leśnymi na szczycie przebiegało kilka równoległych do siebie rowów rozpadlinowych z licznymi otworami z których kilka wyglada zachęcająco do eksploracji. My zajęlismy się tym gdzie Jarkowi udało się zejść najniżej. Zaczęlismy od usuwania luźnych kamieni i gliny z boków szczeliny ale było tego sporo. Po pewnym czasie podjęlismy próbę kopania w dnie rowu ale oderwało się trochę ze sciany na Jarka - na szczęście miał kask. Potem podjęlismy próbe wyciagnięcia odpadłego bloku który dało sie ulokowac z boku. Deszcz spowodował że dalsza eksploracje przełozylismy na inny termin. Obiekt wyglada ciekawie ale trzeba pousuwac kamienie oraz użyc wiader których nie mieliśmy. Oto kilka fot z wyjazdu:

1. Wychodnie skalne w kamieniołomie na zboczu Glinnej Góry:
Obrazek
2. Nasza jaskinia - wejście przed eksploracją:
Obrazek
3. Wyciąganie wielkiego bloku flaszencugiem:
Obrazek
4. CD eksploracji:
Obrazek
5. Mapka z terenem działania:
Obrazek

Awatar użytkownika
Mar
Indiana Jones
Indiana Jones
Posty: 1675
Rejestracja: sob sie 12, 2006 0:00
Kontakt:

Post autor: Mar » pt mar 09, 2007 18:13

Jak daleko jest to od Sodowej Góry i w którą stronę od niej?....

Awatar użytkownika
Doxter
Poszukiwacz
Poszukiwacz
Posty: 1
Rejestracja: ndz gru 28, 2008 1:00

Re: Nowa jaskinia w Jaworznie

Post autor: Doxter » ndz gru 28, 2008 22:34

geolog pisze:Właśnie teraz zaczęliśmy eksploracje nowej jaskini w wapieniu triasowym gdzie jest szansza osiągniecia sporej głębokosci - obecna głębokość prózni szacuje się na 10m a ciągnie sie głębiej a wywiew jest 3x silniejszy niż z Dującej ! W pobliżu sa też inne na razie nieeksplorowane problemy z których ostro wieje.
Witam mam takie pytanko czy mozna sie do was przłączyc ?Dysponuje samochodem przyczepa jak trzeba wykrywaczem metali. Szukalem na necie poszukiwaczy z tych okolic. Ja mieszkam na Długoszynie dopiero rok nie znam tu nikogo o takich zainteresowaciach . Chciałbym poznac mocną ekipe która by jeżdziła na wypady dalej jesli was to interesuje ! Podam mój numer bo zalezy mi na kontakcie 723 472 070 POZDRAWIAM!!

geolog
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista
Posty: 369
Rejestracja: śr sie 23, 2006 0:00

Post autor: geolog » pn gru 29, 2008 1:08

To sie fajnie składa bo my jestesmy z Sosnowca -Maciek i Jacek
( ja na zdjęciu w czapce ) i Jaworzna - Jarek i Łukasz.
Jesteśmy bardzo często na wyprawach - mamy własne forum.
Planuje znów poeksplorować na Glinnej w styczniu - bo tak odłozylismy to juz dawno i trzeba do tego wrócić. Jak coś mozemy uzgodnic termin wyjazdu - bardzo często jesteśmy gdzies w podziemiach, kopalniach , jaskiniach itp, najlepiej pisz na: mapak@wp.pl

szaskal
Indiana Jones
Indiana Jones
Posty: 527
Rejestracja: wt lut 27, 2007 1:00
Lokalizacja: POLSKA
Kontakt:

Post autor: szaskal » pn gru 29, 2008 21:25

Zapodalibyście jakie foty ze środka :) jak sa oczywiście :)

Pzdr

Sz

ODPOWIEDZ