Wypadek w jaskini "Sąspowskiej"

Jaskinie jurajskie ale również z innych miejsc Polski i świata :).

Moderator: Mar

Mario Z
Indiana Jones
Indiana Jones
Posty: 1105
Rejestracja: wt paź 25, 2005 0:00
Kontakt:

Wypadek w jaskini "Sąspowskiej"

Post autor: Mario Z » wt kwie 15, 2008 19:08

Wypadek w jurajskiej jaskini
2008-04-09 21:38
30-latek z Krakowa zginął w Jaskini Sąspowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym (Małopolskie). Turysta wszedł do jaskini mimo zakazu, forsując zakratowane wejście.
W środę po południu, po kilkunastogodzinnej akcji ratownicy jurajskiej grupy GOPR wydostali ciało grotołaza-amatora z ciasnego korytarza, w którym był zakleszczony. Jednak dopiero wieczorem udało się wydobyć ciało z jaskini. W akcji uczestniczyło w sumie 18 ratowników.

"Trwało to tak długo z powodu bardzo trudnych warunków. Ratownicy musieli transportować ciało grotołaza ciasnym korytarzem, przez kilkadziesiąt metrów walcząc o każdy centymetr, aby przejść dalej. To była niezwykle wyczerpująca akcja" - ocenił szef jurajskich goprowców, Piotr Van der Coghen.

Wcześniej ratownicy musieli obkuć zacisk, w którym utknął mężczyzna. "To było bardzo czasochłonne ze względu na brak miejsca. Niektóre przejścia w jaskini można porównać z przeciskaniem się pod samochodem" - dodał.

Kiedy ciało wydostano już z zacisku, rozpoczął się jego transport w kierunku wylotu jaskini. Problemem był niezwykle wąski korytarz. Aby nieco powiększyć jego przekrój w szczególnie ciasnych przewężeniach, ratownicy używali udarowych wiertarek akumulatorowych; miejscami było jednak tak wąsko, że obracanie i swobodne stosowanie tego sprzętu było utrudnione.

W ocenie goprowców, jaskinia, w której doszło do wypadku, należy do najtrudniejszych dla grotołazów; nie ze względu na głębokość, ale z uwagi na zaciski, czyli niezwykle ciasne przejścia.

O zaginięciu 30-letniego grotołaza z Krakowa powiadomiła we wtorek wieczorem policję jego matka. Powiedziała, że syn pojechał do jednej z jaskiń na Jurze i nie wrócił na noc do domu. Policjanci zaangażowali do poszukiwań goprowców.

Krótko potem policjanci odnaleźli samochód grotołaza w lesie w pobliżu Czajowic; wtedy ratownicy z psami szkolonymi do poszukiwań zaginionych osób rozpoczęli poszukiwania w okolicy. Psy doprowadziły ratowników do jaskini, przed którą znaleziono plecak 30-latka.

Akcję w jaskini od nocy prowadziło sześciu ratowników. Grotołaza znaleziono w głębokim korytarzu. Był zakleszczony głową w dół. Goprowcy po raz pierwszy zobaczyli jego stopy w środę ok. godz. 4.30 rano. Od tej pory podejmowali próby wydostania mężczyzny. Udało się to po południu, potem rozpoczął się czasochłonny i trudny transport ciała. Wieczorem zwłoki wydobyto z jaskini i przekazano do dyspozycji prokuratury, która wraz z policją wyjaśnia okoliczności wypadku.

Nie wiadomo jeszcze co było przyczyną śmierci grotołaza - wychłodzenie organizmu, uraz wewnętrzny czy np. stres związany z zakleszczeniem się w wąskim przejściu. Najprawdopodobniej 30-latek nie miał dużego doświadczenia, zwiedzanie jaskiń stało się jego hobby stosunkowo niedawno.

Jaskinia Sąspowska położona jest w Ojcowskim Parku Narodowym w Dolinie Sąspowskiej. Ma ok. 100 metrów długości i 13 metrów różnicy poziomów. Jej zwiedzanie jest możliwe tylko po uzyskaniu zgody dyrekcji parku. Mężczyzna nie miał takiej zgody.

Położony ok. 20 metrów ponad dnem doliny wylot jaskini jest zamknięty kratą. W ten sposób władze Ojcowskiego Parku Narodowego próbują chronić jej bogatą szatę naciekową. Występujące tam draperie i wodospady naciekowe osiągają wysokość do kilkunastu metrów.
Poruszanie się samemu w jaskiniach i innych obiektach podziemnych nie jest zbyt mądre. Chłopaka oczywiście szkoda...

kubolaszek
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista
Posty: 308
Rejestracja: śr sie 29, 2007 0:00
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: kubolaszek » wt kwie 15, 2008 21:37

ukłon w kierunku ratowników tylko nieliczni potrafią zachować zimną krew w takich sytuacjach.

Awatar użytkownika
Mar
Indiana Jones
Indiana Jones
Posty: 1675
Rejestracja: sob sie 12, 2006 0:00
Kontakt:

Post autor: Mar » wt kwie 15, 2008 21:55

Dziura ładna jeden korytarzyk ciasny ale że aż tak musiał skończyc widocznie ostro spanikował, albo był niezły misiu,
Mariusz Bąk

ODPOWIEDZ