Nowa jaskinia na polach w Rabsztynie

Jaskinie jurajskie ale również z innych miejsc Polski i świata :).

Moderator: Mar

Awatar użytkownika
Mar
Indiana Jones
Indiana Jones
Kontakt:

Nowa jaskinia na polach w Rabsztynie

Post autor: Mar » śr gru 20, 2006 16:57

Podczas penetracji okolic Rabsztyna w dzisiejszym dniu przez zupełny przypadek natchnąłem się przy lesie na polnej drodze na głębokie i świeże zapadlisko w ziemi. Okazało się że jest to wlot do nowej nikomu dotąd nie znanej i nie penetrowanej jaskini którą nazwałem roboczo (Jaskinia Polna w Rabsztynie).
Za owalnym pionowym otworem opada w dół ok. 2,5m gł. studzienka z której kontynuuje się stroma pochylnia doprowadzająca do sporej salki, z niej rozchodzą się na boki dwa korytarzyki kontynuujące się w głąb i skręcające w prawo(zachód).
Niestety obiektu nie zwiedziłem do końca z braku nieprzygotowana się od penetracji jaskini (brak oświetlenia itp) miałem w planie co innego do zrobienia w terenie.
W najbliższym czasie planuje wybrać się tam i dokończyć to co mi zostało jeszcze do zbadania. Oczywiście zrobię parę fotek dokumentacyjnych i przeprowadzę pomiar kartograficzny.

geolog
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista

Post autor: geolog » śr gru 20, 2006 17:16

No to jest sukces - ostatnio wrasając z penetracji dwóch nowych "40-tek" na Jurze - jaskini z Kotłem i jaskini Pod Szczytem przejeżdżalismy nawet przez rabsztyn gdzie zatrzymalismy się w knajpie pod zamkiem na pyszne ziemniaki opiekane - polecam :)

Awatar użytkownika
Mar
Indiana Jones
Indiana Jones
Kontakt:

Post autor: Mar » śr gru 20, 2006 17:33

To prawda sukces! Widocznie tak miało być.

Geologu a co to za nowe 40steczki ładne jakieś?

Mario Z
Indiana Jones
Indiana Jones
Kontakt:

Post autor: Mario Z » śr gru 20, 2006 21:55

No i oczywiście nie zapomnij dać znać jak będziesz znowu do niej jechał Mariusz, najlepiej po Nowym Roku.

Awatar użytkownika
Mar
Indiana Jones
Indiana Jones
Kontakt:

Post autor: Mar » czw gru 21, 2006 17:33

Nie raz tam pewnie pojadę. Ale juz nie mogę się doczekać wnętrza i co dalej jest w tej jaskini, jak mi się uda wyrwać jutro wcześniej z pracy to się tam wybiorę.

Awatar użytkownika
Mar
Indiana Jones
Indiana Jones
Kontakt:

Post autor: Mar » pt gru 22, 2006 19:55

Jeżeli Geolog milczy to ja działam dalej.

Byłem dzisiaj w Rabsztynie oto foty tej nowej jaskini, pomierzyłem ją też w całości i liczy sobie trochę niezłych metrów jak na warunki Jurajskie. Zobaczymy może z czasem jeszcze się coś nowego w niej osunie i otworzy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

geolog
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista

Post autor: geolog » pt gru 22, 2006 21:17

Może szedł ta drogą jakis wstawiony tubylec i wpadł w ta dziurę. :lol:
No ciekawe zapadlisko - pewnie powstałe przez zapadnięcie sie jakiejś niżej leżącej próżni co częste jest na Jurze.
Najlepiej zbadac obiekt i jak coś zmienic przebieg tej polnej drogi
bo pewnie jakakolwiek klapa nic by nie dała - gdy przejedzie ciągnik to by ja zniszczył, albo ... wykupić fragent pola.
Czy wchodzac do środka cały czas jest ten less z małymi fragmentami skał czy juz głębiej jest lita skała ?
Przypomina mi ostatnie zapadlisko - jaskinię w Asfalcie, która niestety z racji położenia zasypano - pewnie z ta tez może byc podobnie - przyjada miejscowi i wysypia śmieci.
Tak niestety to bywa z takimi obiektami na Jurze - a np w Słowacji jest inaczej - taki obiekt z miejsca zyskałby status obiektu pod ochrona i za jego zasypanie byłaby słona kara.
No coż ale żyjemy w naszym pieknym kraju. :lol:

Mario Z
Indiana Jones
Indiana Jones
Kontakt:

Post autor: Mario Z » sob gru 23, 2006 12:06

Zgadza się, na bank ją zasypią albo się zapadnie ziemia po przejechaniu kilku traktorów. Mariusz daj jakieś fotki wnętrza i przybliżone wymiary.

geolog
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista

Post autor: geolog » sob gru 23, 2006 14:41

Pewnie tak - choć na razie miejscowi otoczyli otwór tasmą ...
by ktos nie wpadł.

Awatar użytkownika
Mar
Indiana Jones
Indiana Jones
Kontakt:

Post autor: Mar » sob gru 23, 2006 19:17

Taśmą ja zabezpieczyłem otwór i gałęziami aby nikt tam nie wpadł ani ciągnik nie wjechał.
Jaskinia liczy sobie 30m długości i 4m. głębokości, rozciąga się w kierunku północnym.
Gdy ją znalazłem nie było w jej okolicy i wnętrzu śladów penetracji ludzi.
Leży na polnej drodze przy lesie która jest rzadko uczęszczana, a pobliskie pola nie są uprawiane od dobrych paru lat.
Tu Geologu i Mario Z macie racę żywota długiego ten obiekt może nie mieć.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

geolog
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista

Post autor: geolog » wt sty 09, 2007 23:59

Jaskinia pod Olkuszem

Odkryła się sama - 4 grudnia 2006r
Dokładnie środek polnej drogi, słuchać szum aut z odległej o 300 metrów ruchliwej drogi wojewódzkiej Olkusz – Wolbrom. Na środku polnej drogi zieje dwumetrowej długości dziura. Zaglądamy do środka. Pełno ziemi i piasku, w kierunku zachodnim ciągnie się podziemny chodnik. Na jego przedłużeniu jest zamek w Rabsztynie. Jaskinia, czy...?.

Przed czterema dniami do członków olkuskiego Speleoklubu dotarła informacja o tym dziwnym zjawisku. Powiadomiono straż miejską, która ogrodziła teren taśmami. Szybko zorganizowano ekipę grotołazów i podjęto próbę rozeznania. Jego efekty opisano na stronie internetowej klubu speleoklub.olkusz.pl.
http://www.speleoklub.olkusz.pl/index.p ... 6&Itemid=8

Owalne zapadlisko ma metr szerokości i dwa długości. Na początku dwumetrowej głębokości otwór pionowy, potem osuwisko na głębokość około 4 metrów i długości około 6 m. Wykonali dokumentację fotograficzną, ale nie wchodzili dalej, bo strop grozi zawaleniem. Olkuski klub liczy prawie 30 członków w większości doświadczonych speleologów. Jego prezesem jest Agnieszka Sztaba, a wiceprezesem i sekretarzem Sebastian Kołodziej.

Czy dziura jest efektem zawalenia się naturalnej próżni krasowej, czy jakiegoś starego chodnika górniczego? Nie wiadomo.

- To raczej naturalne zjawisko krasowe. W tym terenie nie było raczej eksploatacji górniczej. Sztolnia Ponikowska przebiegała w okolicach dzisiejszej Hypernovej. Jak wynika z XVII wiecznej mapy górniczej Deutscha, na północ od sztolni były pojedyncze szybiki. Ale mapa kończy się na granicach Olkusz i nie obejmuje terenu tego zapadliska. Zawsze mówiło się o wykutych w skale podziemnych korytarzach wychodzących z zamku w Rabsztynie, które miały umożliwić wydostanie się z oblężonego zamku. Kładłem te opowieści między bajki. A może... – głośno myśli Jerzy Roś, olkuski archeolog i znawca historii regionalnej, z którym oglądamy to znalezisko.

Rodzi się pytanie. Czy kilkumetrową dziurę w ziemi należy jak najszybciej zasypać, aby nie kusiła domorosłych odkrywców, na których mogą runąć zwały ziemi, czy stosując specjalistyczne metody spróbować kopać i dotrzeć do jaskini, której strop (być może) się zapadł, a dopiero potem zasypać, lub zabezpieczyć. Trzeba pamiętać, że dziura jest na środku polnej drogi, a grunt jest własnością prywatną.

Podobne okrycia jaskiń nie zdarzają się zbyt często. W marcu br. w Olesznie (Świętokrzyskie) w asfalcie zrobiła się dziura. Aby dotrzeć do dna przez otwór w asfalcie wpuszczono drabinę o długości sześciu metrów! Okazało się, że szerokość jaskini wynosi aż 10 metrów. Podobne dwie dziury w ziemi zrobiły się w maju br. w Tomiszowicach koło Niegowej na Jurze. Tam jednak oceniano, że zapadły się otwory po odwiertach geologicznych.

Według ostatnich danych, na Jurze jest 1804 jaskiń, ich łączna długość to 31 km 233 m. Najwięcej, bo ponad 800 jaskiń o łącznej długości ponad 11 km znajduje się w dolinkach podkrakowskich. W rejonie Olkusza stwierdzono 64 jaskinie o łącznej długości 1471 metrów. Najgłębsza na Jurze jest 77 metrowa jaskinia Studnisko, potem 60 metrowy “Szeroki Awen”, a na trzecim miejscu położona kilka kilometrów od Olkusza Januszkowa Szczelina (56 m) odkryta w latach 60. tych przez olkuskich speleologów. Z kolei najdłuższa jest Jaskinia Wierna, której korytarze mają 1027 m długości.

(syp)
Ostatnio zmieniony śr sty 10, 2007 0:08 przez geolog, łącznie zmieniany 1 raz.

Mario Z
Indiana Jones
Indiana Jones
Kontakt:

Post autor: Mario Z » śr sty 10, 2007 0:07

Moim skromnym zdaniem jest to zwykłe zapadlisko i nie spodziewam się kontynuacji ani tym bardziej tunelu pod zamek :(

Awatar użytkownika
Mar
Indiana Jones
Indiana Jones
Kontakt:

Post autor: Mar » śr sty 10, 2007 10:29

Geologu czy chodzi tu o moje odkrycie, gdy ją znalazłem nie było jeszcze żadnych taśm wokół otworu parę dni po tym zdarzeniu się pokazały.
Obiekt jest nieco dłuższy niż podają koledzy z klubu Olkuskiego? No chyba że uległ zawaleniu bo stropy i ściany w partiach przy otworowych były bardzo niestabilne?

geolog
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista

Post autor: geolog » śr sty 10, 2007 11:44

Z opisu i zdjęć jest to ta sama jaskinia:
http://www.speleoklub.olkusz.pl/index.p ... 3&catid=22
Oni piszą że odkryli jaskinię 4 go grudnia czyli wczesniej a otwór ogrodziła taśmą wezwana straz miejska pewnie z Olkusza.

Awatar użytkownika
Mar
Indiana Jones
Indiana Jones
Kontakt:

Post autor: Mar » pt sty 12, 2007 10:22

No to ta dziura potrafi jeszcze zaskoczyć. :P

ODPOWIEDZ