Strona 1 z 1

Nowa jaskinia w rezerwacie Parkowe Niedźwiedzia Górna

: ndz sty 06, 2013 11:25
autor: Mar
Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach w sprawie nowoodkrytej jaskini na terenie rezerwatu przyrody „Parkowe”


Zimą ubiegłego roku dokonano odkrycia jaskini krasowej w rezerwacie przyrody „Parkowe”. Jaskinia ta, której nadano nazwę „Niedźwiedzia Górna”, należy do najcenniejszych obiektów przyrodniczych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Przedstawia ona wybitne walory naukowe. Istotne jest zatem zachowanie jaskini w stanie nienaruszonym w celu przeprowadzenia szczegółowych badań archeologicznych, paleontologicznych, geologicznychi chiropterologicznych.

Ten stopniowo poznawany obiekt jaskiniowy wrażliwy jest na obecność człowieka, zatem wejście nawet doświadczonych grotołazów, może spowodować nieumyślne uszkodzenia jego cennych elementów. W związku z tym, w celu zabezpieczenia jaskini przed niekontrolowaną eksploracją zainstalowano w jej otworze wejściowym zamykany właz.

Biorąc pod uwagę, że obiekt ten jest także atrakcyjny z punktu widzenia speleologicznego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zamierza umożliwić kontrolowane zwiedzanie jaskini. Wcześniej jednak konieczne jest przeprowadzenie rozpoznania walorów przyrodniczych i naukowych jaskini, a następnie określenie zasad i warunków poruszania się po jej wnętrzu w sposób nie stanowiący zagrożenia dla wartości jakie obiekt ten sobą przedstawia.

W związku z tym apelujemy do całego środowiska grotołazów, zarówno zrzeszonych jak
i niezrzeszonych, a także do innych w osób jakikolwiek sposób zainteresowanych obiektami jaskiniowymi o wykazanie cierpliwości i powstrzymanie się od prób wejść do Niedźwiedziej Górnej przed zakończeniem działań zmierzających do jej rozpoznania.

Zachowanie tej tak cennej dla nauki jaskini zależy również od Państwa

Jednocześnie informujemy, że wejście do jaskini bez zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, jest zakazane. Naruszenie tego zakazu, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, podlega karze aresztu lub grzywny.
http://www.katowice.rdos.gov.pl/index.p ... &Itemid=67

Jaskinia najprawdopodobniej jest drugą jaskinia w Polsce po Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie pod względem bogactwa szaty naciekowej oraz zgromadzeniu kości niedźwiedzia jaskiniowego. Prawdopodobnie liczy sobie około 1000m długości jak nie więcej co stawiało by ją może nawet na pierwszym miejscu pod względem długości jaskiń Jury Krakowsko- Częstochowskiej!?

Re: Nowa jaskinia w rezerwacie Parkowe Niedźwiedzia Górna

: ndz sty 26, 2014 10:23
autor: Mar
Ładny film z wnętrza Jaskini Niedźwiedzia Górna.
https://www.youtube.com/watch?v=97JCkfeWcFw

Re: Nowa jaskinia w rezerwacie Parkowe Niedźwiedzia Górna

: czw paź 26, 2017 14:16
autor: Olciak29
Szkoda, że nie można od tak sobie wejść, chociaż jak patrzę czasem na syf w ogólnodostępnych to ciężko się dziwić

Re: Nowa jaskinia w rezerwacie Parkowe Niedźwiedzia Górna

: czw paź 26, 2017 14:24
autor: Mar
Też prawda lecz nawet zezwolenie do niej jest ciężko załatwić.