"Archipelag Gu³ag"

Recenzje książek, filmów, programów, gazet, artykułów. Wasze opinie.
jedrek
Indiana Jones
Indiana Jones
Kontakt:

"Archipelag Gu³ag"

Post autor: jedrek » wt lut 27, 2007 11:18

Archipelag GU£ag: 1918-1965, próba dochodzenia literackiego (Архипелаг ГУЛАГ) - to najwa¿niejsze, trzytomowe dzie³o Aleksandra So³¿enicyna, napisane w formie relacji historycznej. Jest ono wymownym ¶wiadectwem zbrodniczej dzia³alno¶ci systemu komunistycznego w ZSRR. Autor, wykorzystuj±c swoje do¶wiadczenia, pokaza³ rozwój i rozprzestrzenianie siê systemu wiêziennictwa radzieckiego, którego celem pierwotnym mia³a byæ "eliminacja wrogich klas spo³ecznych". W konsekwencji powsta³ ca³y "archipelag" obozów koncentracyjnych i obozów morderczej pracy, nazwany od instytucji zarz±dzaj±cej (G³awnoje Uprawlenije £agierej) Archipelagiem GU£ag. Dzie³o jest ¶wiadectwem stopniowego odzierania cz³owieka z jego godno¶ci i zmuszania do niewolniczej pracy pod bardzo wznios³ymi has³ami.

Ksi±¿ka ta na Zachodzie wywo³a³a ogromne poruszenie, które doprowadzi³o do rozwiania iluzji na temat systemu komunistycznego oraz os³abienia wp³ywów komunistów zachodnioeuropejskich.
Zród³o Wilkipedia
Ze swojej strony muszê dodac , ¿e tak przera¿aj±cej relacji nigdy wcze¶niej ani pó¿niej nie czyta³em. mimo, ¿e t± 1500 stronnicow±
ksi±¿kê czyta³em ok. 20 lat temu.
pozdrawiam

Mario Z
Indiana Jones
Indiana Jones
Kontakt:

Post autor: Mario Z » sob kwie 26, 2008 17:40

Troszkę się połamałem i mam min. 1,5 miesiąca "uziemienia" więc żadna książka mi nie straszna :wink: Czy może ktoś z forumowiczów (mieszkających w mojej okolicy) ma do pożyczenia "Archipelag...." Niestety nie będę mógł dojechać więc przy okazji zapraszam na kawę :D

Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Kontakt:

Post autor: kruku » sob kwie 26, 2008 18:24

a co Ci sie stalo i gdzie ???

Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

Mario Z
Indiana Jones
Indiana Jones
Kontakt:

Post autor: Mario Z » sob kwie 26, 2008 19:46

Obustronne złamanie kostki (lewa noga). Gdzie? Nie uwierzysz... wchodząc do domu. Jak widać nawt w drewnianym kościele cegówka może na głowe spaść... :wink:

ODPOWIEDZ