Wybrane książki o podziemiach

Recenzje książek, filmów, programów, gazet, artykułów. Wasze opinie.
geolog
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista
Posty: 369
Rejestracja: śr sie 23, 2006 0:00

Wybrane książki o podziemiach

Post autor: geolog » sob gru 23, 2006 20:14

PODZIEMNE KRÓLESTWO HITLERA, TOM I
I,Witkowski 35 zł 198 stron
Żadnemu aspektowi II Wojny Światowej nie towarzyszy tyle znaków zapytania, z żadnym nie wiąże się tyle tajemnic, co z mrocznymi podziemiami pozostałymi po Trzeciej Rzeszy. Ta książka - jako pierwsza na świecie - pokazuje pełną skalę zjawiska, którego celem było przeniesienie całego przemysłu zbrojeniowego pod ziemię, fabryk, laboratoriów itp. Oparta została w większości na odtajnionych materiałach archiwalnych. Tom 1 poświęcony został całemu planowi stworzenia podziemnej gospodarki oraz opisom obiektów na terenie Polski.

PODZIEMNE KRÓLESTWO HITLERA, TOM 2
I. Witkowski 31 zł 159 str
Żadnemu aspektowi II Wojny Światowej nie towarzyszy tyle znaków zapytania, z żadnym nie wiąże się tyle tajemnic, co z mrocznymi podziemiami pozostałymi po Trzeciej Rzeszy. Ta książka - jako pierwsza na świecie - pokazuje pełną skalę zjawiska, którego celem było przeniesienie całego przemysłu zbrojeniowego pod ziemię, fabryk, laboratoriów itp. Oparta została w większości na odtajnionych materiałach archiwalnych. W tomie 2 przedstawiono obiekty podziemne na terenie Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji i Francji.


KWATERY GŁÓWNE FUHRERA
F. W. Zeidler, D. Zeigert 61 zł 397 str
Przegląd kwater wodza Trzeciej Rzeszy powiązany z tłem historycznym a także realiami technicznymi i ekonomicznymi procesów budowy stanowi nie tylko źródło wiedzy ale także fascynującą literaturę faktu. Bardzo istotny fragment jest poświęcony budowie Riese podając nowe interesujące fakty i wydarzenia z budowy. Bogata bibliografia świadczy o solidnym podejściu do tematu.

PODZIEMNE TAJEMNICE HITLERA - POSZUKIWANIA
R. Wójcik 32,90 zł 247 str
Ryszard Wójcik pisze o tajemnicach podziemi III Rzeszy z pozycji czynnego uczestnika wypraw poszukiwawczych w jakich sam brał udział, dlatego też jego opowieść jest ekscytująca i ciekawa. Odkrywa przed nami sekrety Hitlera i Niemców, które przed laty powierzono podziemiom.

PODZIEMNY ŚWIAT GÓR SOWICH
M. Aniszewski 33 zł 294 str
Niezwykłe fakty z ciągle tajemniczych Gór Sowich. Nowe dokumenty, kolejni świadkowie, determinacja poszukiwaczy. Czy ktoś strzeże niezwykłej tajemnicy - czy jest to organizacja byłych członków SS - ODESSA ? Kolejna, lecz z pewnością nie ostatnia, próba rozwikłania przeznaczenia Olbrzyma - kwatera główna Hitlera? Gigantyczny kompleks zbrojeniowy? a może...? Nowe rozszerzone wydanie.

TAJEMNICA RIESE. NA TROPACH NAJWIĘKSZEJ KWATERY HITLERA
J. M. Kowalski, R. Kudelski, Z. Rekuć 29,50 zł 269 str
Kompleks podziemnych sztolni wydrążony przez Niemców w masywie Gór Sowich już od czasów wojny pobudzał wyobraźnie i stawał się wyzwaniem dla kolejnych pokoleń eksploratorów. Każdy kamień, każde drzewo, zagłębienie w ziemi czy kawałek porzuconego betonu było w tym rejonie setki razy obejrzane, zmierzone, i zbadane. Jednak nikomu nie udało się ostatecznie rozstrzygnąć czym miał być kompleks Riese. Oczywiście napisano dziesiątki książek, stworzono dokładne mapy i wysnuto liczne teorie na ten temat. Niniejsza książka traktuje temat Gór Sowich w inny sposób, nie zajmując się opisem konkretnych miejsc czy inwentaryzacją podziemi. Autorzy zagłębiają się w tajemnice archiwów, zarówno polskich jak niemieckich i rosyjskich. Trójka doświadczonych poszukiwaczy podąża śladami dokumentów, relacji i zeznań świadków szukając prawdy o Riese. Czy ją znaleźli? O tym przekonacie się czytając tą bogato ilustrowaną, nowatorską publikację.

LAMPY ŚMIERCI. WOJENNE TAJEMNICE ZGORZELCA
J. Rostkowski 26 zł 136 str
Jerzy Rostkowski po raz kolejny udawadnia, że wojenne historie ziem należących do Polski obfitują w nierozwiązane do dziś tajemnice. W swej najnowszej książce autor zabiera czytelnika do Zgorzelca, miejscowości, wokół której od lat krążą legendy. Niemiecki konserwator Prowincji Dolnośląskich, Gunter Grundmann, ukrywał tam w licznych skrytkach skarby zrabowane przez nazistów w całej Europie. W podziemnych fabrykach trwała gorączkowa produkcja najtajniejszych bronii III Rzeszy. Czy można wyjaśnić zagadkę Zgorzelca? Gdzie odnaleziono tajną fabrykę? Co kryją podziemne chodniki? Praca zawiera dodatkowo niepublikowane dotąd fotokopie dokumentów odnalezionych przez autora.

LOCHY PASŁĘKA - KULISY POSZUKIWAŃ SKARBÓW W POLSCE
R. Wójcik 269 str 34,90 zł
Kolejny ślad bursztynowej komnaty prowadzi do zamku w Pasłęku. Dzięki reporterskiej relacji na żywo uzupełnionej wieloma zdjęciami możecie towarzyszyć poszukiwaczom w ich niezwykłych przygodach. Z tej książki dowiecie się co jest prawdą a co sensacją rozdmuchaną przez telewizję i prasę, czy poszukiwaczom naprawdę zagrażają tajemniczy strażnicy skarbu i jakie siły sprzysięgły się aby ukryć prawdę...

MOJE POSZUKIWANIA
I.Witkowski 35 zł 154 str
Kolejna książka Igora Witkowskiego. Kolejna i... inna. Z jednej strony, dzięki ponownej próbie rozszyfrowania tajemnicy kompleksu "Riese" w Górach Sowich, olbrzymich podziemi w Ludwikowicach Kłodzkich i kilku innych podobnych miejsc, stanowi idealne uzupełnienie "Kroniki hitlerowskich tajemnic" i "Prawdy o Wunderwaffe". Z drugiej, jest to przede wszystkim fascynująca opowieść o kulisach poszukiwań oraz licznych podróżach autora. To już nie tylko przedzieranie się leśnymi ostępami, czy na poły zawalonymi korytarzami z wykrywaczem metalu. To także wyprawa do Kolumbii, Chile, Ekwadoru, Peru, na Wyspę Wielkanocną i w boliwijskie Andy. Dzięki barwnym epizodom, czasem bardzo niebezpiecznym przygodom, celnym obserwacjom obyczajowym, książkę czyta się z takim samym zainteresowaniem, jak wcześniejsze pozycje autora.

MROCZNY LABIRYNT
L. Adamczewski 229 str 25 zł
Mroczny labirynt" to szósta książka Leszka Adamczewskiego, dziennikarza "Głosu Wielkopolskiego". To kolejna książka o tajemnicach drugiej wojny światowej: podziemnych fabrykach zbrojeniowych, ukrytych i odnalezionych skarbach, tajnych kwaterach oraz wydarzeniach, o których rzadko piszą historycy. Tym razem przeniesiemy się w raz z autorem do ostatniego dnia sierpnia 1939 r. do Gliwic, Tczewa i Chojnic; odwiedzimy niektóre miejsca dolnośląskiego skarbca; spenetrujemy podziemia Kamiennej Góry; będziemy świadkami dramatycznych wydarzeń z przełomu lat 44/45 w Prusach Wschodnich oraz upadku Twierdzy Kostrzyn. Na koniec zagłębimy się w mroczny labirynt międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w poszukiwaniu skarbów z Muzeum Cesarza Fryderyka w Poznaniu...

Nie odkryte skarby - Przewodnik dla poszukiwaczy W. Antkowiak
Cena: 174 str 15,00 zł

Podziemia i wody kryją skarby W. Antkowiak
Cena: 215 str35,50 zł

Poszukiwanie skarbów ukrytych w Polsce W. Antkowiak
Cena: 204 str 27,90 zł

SKARBY WOJTKA STOJAKA
R. Biczak 127 str 24,50 zł
Tak o tej książce mówi sam Wojtek Stojak: Przygoda? Tutaj? A jakaż przygoda może mnie spotkać koło Dzierżoniowa czy Bydgoszczy? Chyba wypadek samochodowy. Peruwiańskie Andy, Tybet, Karaiby. To jest przygoda! Machu Picchu, Alaska, amazońska dżungla. To jest przygoda! Nawet tylko tam być. Masz rację. Tylko... nigdy tam nie będziesz. Więc wybieraj. Telewizja o Andach, czy rzeczywistość koło Bydgoszczy. Tajemnica i przygoda jest wszędzie, jest obok, jest koło Bydgoszczy i koło Małej Wólki. Tylko Tobie się nie chce. Bo tam, koło Małej Wólki jest deszcz, zimno, upał i błoto, a tu ciepełko, piwko, papieroski i pilocik w ręce. Wstań z tego fotela. Bo tu, gdzie ciepełki nie ma nic. A tam, gdzie deszcz, błoto i zmęczenie, czeka na Ciebie ukryty magazyn broni w lasku na dawnym niemieckim lotnisku, kapiące od złota sztandary carskich pułków zakopane po klęsce pod Tannenbergiem, niemiecki czołg w bagnie i pocisk z ostatniej wojny, który urwie Ci nogę gdy nieostrożnie walniesz saperką. Więc zostaw ten pilocik i wstań. Jeśli tak zrobisz, obiecuję, że znajdziesz dużo więcej niż czołgi, sztandary i złoto. Znajdziesz coś, o co dziś bardzo trudno. Znajdziesz sens. Może. Jeśli nie wstaniesz... No cóż... To znaczy, że ja nie umiem opowiadać, a Biczak pisać.

SKARBY, POSZUKIWANIA I POSZUKIWACZE
Włodzimierz Antkowiak 244 str 34 zł
Otaczają nas skarby i ukryte sekrety. Przygoda przeżyta w czasie ich poszukiwania może być pasjonująca. Taka też jest niniejsza książka zawierająca ekscytujące opisy około 80 miejsc w Polsce, kryjących tajemnice. Dowiadujemy się, co kryją: ruiny kamienieckiego pałacu, podziemia pocysterskiego klasztoru w Krzeszowie, wyspa na Jeziorze Okrągłym, dwór w Dylewie. Autor ponadto przedstawił kilka miejsc poza krajem, w jakiś sposób związanych z Polską lub Polakami: skarb Valdeverdego w górach Llanganati w Ekwadorze, kasę dywizji barona Ungera zatopioną w 1920 roku w rzece Selendze w Mongolii, skarb napoleoński w Rambynas na Litwie. Ponadto w aneksie wszyscy poszukiwacze znajdą materiały praktyczne przydatne tym, którzy zajmują się eksploracją w sposób bezpośredni i aktywny. Po przeczytaniu książki możemy wyruszyć na poszukiwanie skarbów i przygód.TAJEMNICE UKRYTYCH SKARBÓW
J. Lamparska 199 str 22 zł
Kompleks fabryk wydrążonych w górach Sowich, skrzynie schowane w zamku Grodno, zaminowane ciężarówki we wnętrzu Ślęży, kosmiczne eksperymenty pod Książem, skrytki w kościelnym grobowcu, stadion na złocie, podziemny Wrocław, labirynt obetonowanych sztolni w Bielawie - to tylko część miejsc, do których podążysz czytając "Tajemnice..."

Tajemnice, zamki, podziemia J. Lamparska
Cena: 360 str 25,00 zł

TAJEMNICZA DZIAŁALNOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTWA POSZUKIWAŃ TERENOWYCH W ŚWIETLE ZASOBÓW ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO WE WROCŁAWIU
M. Lubicz-Woyciechowski 287 str 62 zł
Z końcem II wojny światowej na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski pojawił się problem zagospodarowania poniemieckiego mienia, tego pozostawionego oficjalnie i tego skrzętnie pochowanego, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego. Wówczas też rozpętała się swoista "gorączka złota", namnożyło najwięcej opowieści o ukrytych skarbach (czasem prawdziwych, czasem prawdopodobnych, czasem mitycznych), jednocześnie wiele śladów zostało zatartych i/lub zniszczonych. Aby zweryfikować wszystkie dane i konstruktywnie je spożytkować (czyt.: odnaleźć i zabezpieczyć co się da) już w 1945 roku powołano do życia Przedsiębiorstwo Poszukiwań Terenowych - organizację od samego początku dziwną, tajemniczą i do dziś dnia mocno kontrowersyjną. Celem prezentowanej publikacji jest przybliżenie działalności tej organizacji, jej metod pracy i wyników przeprowadzanych śledztw. Siła książki leży jednak w samej jej konstrukcji: w cytowaniu fragmentów lub całych dokumentów w ich oryginalnej formie. Czytelnik ma trudną do przecenienia okazję zapoznać się ze sprawozdaniami, notatkami służbowymi pracowników PPT, przede wszystkim zaś z pierwszymi, spisanymi na gorąco, relacjami i zeznaniami świadków. Dzięki temu może nie tylko poczuć atmosferę tamtych czasów, ale - co najważniejsze! - samodzielnie interpretować zawarte w nim informacje.

TAJEMNICZE PODZIEMIA
J. Lamparska 208 str 25 zł
Tym razem autorka zabierze was do podziemi, opisując dolnośląskie lochy, sztolnie, kopalnie, jaskinie i podziemne fabryki. Co kryły tunele pracowicie drążone przez Niemców w masywach gór? Gdzie i jak szukać złota? Jakie skarby i tajemnice kryją się pod ziemią na Dolnym Śląsku?

W KRĘGU SKARBÓW I TAJEMNIC DOLNEGO ŚLĄSKA + PŁYTA CD
R. Primke, M. Szczerepa 120 str 26,90 zł
Dolny Śląsk obfituje w tajemnice z czasów odległych, ale i z lat II wojny światowej. Niektóre sekrety udało się wyjaśnić, lecz wiele skarbów nadal czeka w ukryciu, aż ktoś je znajdzie. Robert Primke i Maciej Szczerepa uchylają rąbka tajemnicy, jaka otacza ludzi i wydarzenia związane z okolicami Lwówka Śląskiego, Wlenia, Krzeszowa, Bystrzycy i uroczymi zakątkami Sudetów. Podążając tropem skarbów i zagadek historii, wyjaśniają między innymi: Gdzie jest skarb Nositzów?, Co zawiera lista Grundmanna?, Jakie sekrety kryje klasztor w Krzeszowie?, Czego dotyczy tajemnica Sępiej Góry?, Co ukryto w "Szczelinie"?, Gdzie zaginął niemiecki transport zimą 1945 roku?, Skąd pochodzi Wernher von Braun?, Kim był "Czarny Janek"?, Gdzie jest ukryty skarb z Marczowa?, W ilu kopalniach Dolnego Śląska Sowieci wydobywali rudy uranu? Do książki dołączono płytę CD, na której znajduje się kolekcja 93 zdjęć dokumentalnych.

Złoto generałów. Służby specjalne PRL na tropie skarbów III Rzeszy J. M. Kowalski, J. R. Kudelski
Cena: 270 str 29,00 zł

kitka
Indiana Jones
Indiana Jones
Posty: 635
Rejestracja: czw paź 19, 2006 0:00

Post autor: kitka » pn gru 25, 2006 18:48

No Geologu, przez Ciebie nie bede miala o czym pisac... :wink:

Awatar użytkownika
muzzy
Administrator
Administrator
Posty: 912
Rejestracja: sob lut 15, 2003 1:00
Kontakt:

Post autor: muzzy » wt gru 26, 2006 22:06

Kitka, a ja myślę, że jednak będziesz miała o czym. To co zamieścił geolog to tylko krótkie notki z księgarni, do recenzji niestety im daleko.

pozdro
Muzzy

ODPOWIEDZ