Skarby z pobojowisk

Recenzje książek, filmów, programów, gazet, artykułów. Wasze opinie.
cooger
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista

Skarby z pobojowisk

Post autor: cooger » śr gru 27, 2006 10:44

Zamiar zapoznania się z tą książką chodził za mną od dawna. Tak się jednak jakoś zawsze działo, że to inne pozycje zajmowały mój czas (i pieniądze). W związku z tym bardzo się ucieszyłem znajdując ją pod choinką :)

Książka jest zbiorem luźnych opowieści o... pewnie nie zgadniecie... poszukiwaniach. No tak zgadliście, ale to tylko dlatego, że tytuł został trafnie dobrany. Autorką tychże, jest znana w kręgach osób związanych z eksploracją i poszukiwaniami India. Opisy zostały pogrupowane w rozdziałach tematycznych - co ciekawe pod kątem znajdowanych fantów a nie miejsc czy okresów historycznych. Fanty o których opowiada autorka to wszelakiego typu "militaria" począwszy od karabinów, poprzez bagnety, manierki, hełmy a na przestrogach o niewypałach skończywszy. Oprócz samych opowieści na temat przygód "wykopkowych" mamy możliwość zapoznania się z krótkimi informacjami dotyczącymi znalezisk, ich rozpoznawania i historii. W swoich poszukiwaniach India skupiła się na I i II Wojnie Światowej co w oczywisty sposób zdeterminowało geograficznie obszar po którym sie porusza. Zapoznamy się zarówno ze znaleziskami z Bieszczadów, Kostrzyna nad Odrą jak i Mierzei Wiślanej czy innych pól bitewnych. Odwiedzimy więc wraz z Indią najciekawsze (pod kątem poszukiwań militariów) regiony naszego kraju.

Czytając książkę ma się wrażenie siedzenia z autorką przy wspólnym ognisku czy stoliku w pubie i słuchania jej opowieści. Narracja przypomina gawędę, wydarzenia opisane są w sposób wciągający czytelnika w akcję i zabarwione dużą dozą emocji. India pisze wprost, nie tylko o miejscach i znaleziskach ale też o własych odczuciach - radości, współzawodnictwie czy zazdrości. Książka napisana jest z olbrzymią pasją i tak właśnie się ją czyta, ponad sto osiemdziesiat stron pochłonąłem w ciągu właściwie jednego wieczoru, kończąc lekturę o wpół do trzeciej w nocy. Czy czegoś w tej książce brakuje ? Zastanawiając się nad tym znajdowałem wiele rzeczy które chciałbym aby w książce się znalazły. Na końcu jednak zrozumiałem, że nie nic jej nie brakuje... Po prostu to książka o pasji jaką są dla Indii i wielu jej podobnych ludzi poszukiwania. Miejsca, ich historia czy szczegóły znalezisk owszem są ważne jednak stanowią głównie tło. Jedno czego ewentualnie w niej brakuje to rozdziału dotyczącego znalezisk odznaczeń, jednak po przeczytaniu książki, chyba wiem dlaczego go tam nie ma...

Czy warto ją przeczytać ? Oczywiście - nawet jeśli rzeczy i miejsca o których pisze India są wam doskonale znane to dawka emocji i pasji zawarta w książce bardzo pozytywnie nastraja i daje sporego kopa energii na dalsze poszukiwania.

Awatar użytkownika
Yankees91
Poszukiwacz
Poszukiwacz
Kontakt:

Post autor: Yankees91 » śr gru 27, 2006 13:39

Ha, mam tą książke nawet z autografem 8) Polecam książke, temetyka militaria, ma dużo ciekawych ilustracji mapek itp.
Polecam :wink:

kamil
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Post autor: kamil » czw gru 28, 2006 7:46

kupilem na alledrogo i mowiac szczerze czegos mi w tej ksiazce brakuje. nie mowie, ze mi sie nie podoba ale rowniez nie przekonala mnie do siebie.

ODPOWIEDZ