Stellung B1 - okopy, bunkier, Żarki - Wysoka Lelowska

Historia zaklęta w betonie

Stellung B1 - okopy, bunkier, Żarki - Wysoka Lelowska

Postautor: digest » sob lis 20, 2010 15:57

Jestem tutaj nowy wiec witam wszystkich.

Poszukiwalem na forum jakis informacji na temat eksploracji terenow opisanych w temacie lecz nie znalazlem nic konkretnego, otoz posiadam pewne informacje na temat okopow poniemieckich znajdujacych sie miedzy innymi na terenie dwoch dzialek mojego ojca, on tez opowiedzial mi o tym(a jemu jego ojciec) ze podczas wojny niemcy stacjonowali tutaj i czekali na ruskich, mieli swietnie przygotowane pozycje obronne, doskonala widocznosc itp. lecz z tego co wiem ruscy ich zaskoczyli obchodzac ich w tzw kocioł, niemcy ponoc uciekali w poplochu zostawiajac wiele rzeczy w okopach.
Po wojnie mieszkancy wioski zasypywali okopy.
Okopy sa widoczne golym okiem, w ich miejscu powstalo cos na rodzaj malej rzeczki, co jakis czas mozna spotkac wiekszy zbiornik wypelniony woda(byc moze nie zasypany okop) nie wiem. Jestem pewien ze jest to czesc linii stellung B1(lecz wdaje mi sie ze nie jest to glowna czesc, w internecie znalazlem informacje ze glowna linia znajdowala sie w innym miejscu, bardziej w strone Żarek, natomiast ta znajduje sie na tzw Czarce). Z racji ze jestem zielony i dopiero zaczynam sie na powaznie interesowac takimi rzeczami moge sie oczywiscie mylic, jesli ktos posiada jakiekolwiek ciekawe informacje na ten temat bardzo prosze o rozwiniecie tematu..
Jesli natomiast ktos chcialby pochodzic z wykrywaczem w tych miejscach chetnie go tam zaprowadze : )
A jesli nie to jak uskladam na garreta sam sie tam wybiore hehe

pozdrawiam
Awatar użytkownika
digest
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Postautor: wolf66 » sob lis 20, 2010 17:59

witaj ,to ciekawe co opisujesz bo kiedys prubowalem okreslic ta linie nawet niedawno bylem przy bunkrach w jaworzniku i kotowicach,,, mam pytanko zwiedzales kiedys bunkry w zrebicach jak nie to zapraszam do zwiedzania,,,,,,, to jest przykre ze ludzie w takich miejscach robja wysypisko smieci pozdrawjam,,,,, mam jeszcze jedno pytanko czy slyszales o naszym bunkrze sztabowym ( jezeli jest to prawda) w zarkach niedaleko zrudla
Awatar użytkownika
wolf66
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista

Wróć do Fortyfikacje i bunkry