Czyszczenie monet - czym i jak czyścić - help

Monety, medale, żetony - w tym identyfikacja

Moderator: Mario Z

Postautor: LuKaso » ndz maja 13, 2007 20:50

IROMMAN- jestem młody poszukiwaczem ale jakąś wiedzę już posiadam z doświadczeń- na śniedź i małe monety na których jest jeszcze "błysk" ja kąpie je (gotuję) w oliwie z oliwek, śniedź się "spala". Gotuję jakieś 20 minut, potem spalony brud jeszcze z między liter wacikiem wycieram i nawet nawet. Boratynke tak doczochrałem że widac wszystko. Mam tylko problem jak ją doprowadzic do stanu początkowego. Pozdrawiam Łukasz (proszę adminów o skasowanie drugiego mego konta- LuKas).
Awatar użytkownika
LuKaso
Mistrz Łopaty
Mistrz Łopaty

Postautor: IRONMAN888 » ndz maja 13, 2007 23:19

Witaj Lukas. Dawno się nie odzywałeś. Zapoczatkowałem ten temat na poczatku mych eksperymentów z moneciakami wykopkami. Co do gotowania w oliwce też juz to przeszedłem :D i niestety odradzam zniszczczyłem sobie piekna jaskrawo zielona patyne na dwóch pięciogroszówkach z II RP - zrobiła sie czarna - bleee...... fakt faktem jest ze bród łastwo z nich usunołem ale niestety ze zmianu koloru patyny na nich jestem kompletnie zawiedziony - mój bład moja strata - stany ich były całkiem pożądne jak na wykopki i nawet planowałem je wżucić do klasera - niestety nie są już aż tak fajne.
Z moich poważniejszych głupot odradzam jeszcze gotowanie w kwasku cytrynowym, wypalanie nad palnikiem i maltretowanie polerką - tak wiem sadysta ze mnie - ale i tak zazwyczaj przeprowadzam to na totalnych wrakach.
Jedyny drastyczny pomysł jaki niekiedy mi wychodzi jest traktowanie ......grrrrr........większość poszukiwaczy dopadnie paraliż....potraktowanie monetki najdrobniejszym z mozliwych papierem ściernym .....co jest praktykowane przezemnie w przypadku gdy wyjdzie niemozliwy do jakiejkolwiek identyfikacji krążek w stanie kompletnej agoni.......tak wiem zostanę pewnie na stosie spalony......ale zazwyczaj da się przynajmniej go potem zidentyfikować ...dzięki temu udoło mi się uratować kilka monetek przed stanem gdzie nadawały by się tylko jako podkładki pod papiaki.
A .....i dajcie już spokuj z tą ekskomunika za papier ścierny. :wink:
IRONMAN888
Indiana Jones
Indiana Jones

Postautor: LuKaso » czw maja 17, 2007 13:16

Prawda, duże monety trzeba dłużej gotowac, ja na boratynkach d razu wczyściłem ręcznikiem papierowym, potem wacikiem i wszystko zeszło, kopiejka duża to te czarne zostało, jeszzce raz sproboje ugotowac.
Awatar użytkownika
LuKaso
Mistrz Łopaty
Mistrz Łopaty

Postautor: LuKaso » czw maja 17, 2007 13:18

Taki mój znalomy to podobno ma specjalną gobeczkę na szlifierkę, ale po wyczochraniu tą gąpeczką kopiejki kumpla to aż do miedzi zdarło, literki widac ale już przeczytac nic się nie da więc dla kolekcjonerów ta metoda.
Awatar użytkownika
LuKaso
Mistrz Łopaty
Mistrz Łopaty

ja czyszczę oliwką

Postautor: pawcion123 » pt lip 11, 2008 18:06

ja czyszczę oliwką dla dzieci bambino,ale szczeże to nie wiem czy trochę szkodzi czy też nie...! czasem jak mam bardzo brudne monety to szczotkuje delikatnie szczoteczką do zębów, a i nawet zdarza mi się urzyć paznokcia...tylko czasami uszkodze lekko patyne i to mnie bardzo boli... wydaje mi się że ta opcja o której piszecie ,stosowana powszechnie przez archeologów byłaby doskonała...! usunie brud bez utraty pięknej i drogocennej patyny..
Awatar użytkownika
pawcion123
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Re: Czyszczenie monet - czym i jak czyścić - help

Postautor: KasiaKondzia » śr mar 16, 2016 15:43

A na sól, wodę i folię? Tutaj taki instruktaż jest - http://specdom.blog.pl/2016/02/15/bizuteria-jak-nowa-czyli-sposob-na-czyste-srebro . Może to pomoże?
KasiaKondzia
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Re: Czyszczenie monet - czym i jak czyścić - help

Postautor: Mar » śr mar 16, 2016 16:44

Ciekawe
Mariusz Bąk
Awatar użytkownika
Mar
Indiana Jones
Indiana Jones

Poprzednia