Przemysl szklarski.

Historia przemysłu na ziemiach polskich.
Historia miast, ich wygląd na przestrzeni lat.
kitka
Indiana Jones
Indiana Jones

Przemysl szklarski.

Post autor: kitka » wt mar 20, 2007 15:19

Przemysl hutniczy w Karkonoszach i Gorach Izerskich:
Na tych terenach powstaly jedne z pierwszych hut szkla juz w XIVw.Obszar ten nadawal sie doskonale ze wzglaedu na bogate zloza wysokiej klasy piasku kwarcowego oraz duze zalesienia.Poczatkowo istnialy huty lesne byly to huty przenosne lokalizacja zmieniala sie po wyczerpaniu surowcow mineralnych oraz po wykarczowaniu lasu
Miejsca po wyrebie lasu naz.byly porebami stad tez nazwa Szklarska Poreba. Nazwa niemiecka Schreiberhau co mozna tlum.jako Pisarzowa Porebe.

W okolicy istnieja dwa stanowiska po hutach tj.Piechowice w "cichej Dolinie"istniala huta o czym dowiedziono sie przypadkiem w 1895r kiedy to prowadzono prace lesne znaleziono dwa groby to one przyczynily sie do dalszych prac wynikiem czego znaleziono pozostalosci po hucie,fragmenty glinianych trzonkow,kawalki szkla.Datuje sie ,ze huta mogla powstac w pierwszej pol.XIVw
Stanowisko to zapomniane odnalazl w latach piecdziesiatych Tadeusz stec znawca Karkonoszy oraz ich tajemnic(zamordowany w latach 90 )
Prace archeo.byly prowadzone takze w roku 1997 pozwolily one dos dokladnie zbadac pozostalosci ,wyniki tych prac mozna obejrzec w Muzeum karkonoskim w Jeleniej gorze na wystawie posw.szklarstwu .

Drugie stanowisko ,mlodsze pochodzi z funkcjonujacej w latach 1754-1890 huty KRISTAL w Jakuszycach niegdys dokladniejsz lokalizacja byla umieszczona w nieistniejacej dzis osadzie ORLE (obecnie pozostalo z niej schronisko i dwa budynki)
Byla to zdecydowanie najpiekniej polozona huta do dzis miejsce to choc po osadzie malo zostalo przyciaga turystow i zachwyca swym urokiem.
W miejscu po hucie znaleziono pozostalosci pieca hutn.,fundamenty budynkow produkcyjnych oraz resztki z wyrobow tam produkowanych.

Tyle o tych mniej mi bliskich,zamierzam jednak opowiedziec o Hucie JOZEFINA,ktora byla najmlodsza i najwieksza ze wszystkich w okolicy i zarazem najbardziej znana i ceniona
Huta ta powstala w 1841r zalozycielem byl Franz POHL znany mistrz szklarski ,artysta i zacny obywatel(zakladal szkoly,domy opieki nad wdowani oraz osrodki pomocy dzialjace przy hucie)
Wyroby jak wspomnialam byly znane na wielu rynkach i do dzis osiagaja znaczne ceny.Popularnosc na rynku europejskim dalo jej szklo "Millefiori" (tysiaca kwiatow) technika ta oraz produkcja weneckiego szkla filigranowego rozslawila Jozefine.
W 1851 r po wystawie szkla w Londynie "TIMES" napisal "Najlepsze i najbardziej interesujace szkla z Niemiec to Huta Hrabiego Schaffgotscha z Prus" czyli z huty Jozefina.

Po wojnie huta nadal dzialala preznie oraz byla jedynym zakladem przemyslowym na terenie mojej miejscowosci podtrzymujac historie szklarstwa i tradycje wedlog starych wzorow.Huta jak wiele obiektow po niem.zmienila nazwe na "JULIA"

Niestety lata 90 prywatyzacja uczynila z 600 letniej tradycji szklarstwa,ruine i smutne wspomnienie lat switnosci.
Ludzie stracili prace a miasto przemysl dzieki ,ktoremu powstalo i zaistnialo w swiecie...Smutna to historia...
Historia jest świadkiem czasu,
światłem prawdy,życiem pamięci i zwiastunką przyszłości.
MARKUS TULUS CICERO (106-43 p.n.e)

kitka
Indiana Jones
Indiana Jones

Post autor: kitka » wt mar 20, 2007 16:11

Foty dolacze prosze o cierpliwosc :wink:

przemjerm
Poszukiwacz
Poszukiwacz
Kontakt:

Post autor: przemjerm » wt kwie 24, 2007 9:08

Na Orlu można zobaczyć małą wystawkę poświęconą hucie. W potoku płynącym obok schroniska swego czasu bez trudu można było znaleźć pozostałości działalności huty (różne szklane odłamki i fragmenty, niektóre całkiem ciekawe).

Obecny budynek Schroniska ("leśniczówka") to prawododobnie budynek administracji huty.

Niedaleko, po czeskiej stronie, w Jizerce, budynek huty zachował się do dzisiaj.

pozdrawiam
P

Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Kontakt:

Post autor: kruku » wt kwie 24, 2007 18:27

Ja tylko dodam od siebie troche odbiegajac od tematu wlasciwego, ze miesiecznik Sudety publikuje informacje o podobnych miejscach, ktore kazdego poszukiwacza powinny zainteresowac.

Sam mieszkajac na "Gornym Slasku" kupuje w Empiku Sudety i planuje wlasne wyprawy w ciekawe miejsca jak tylko doprowadze do przeprowadzki na ten teren ;).

Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

kitka
Indiana Jones
Indiana Jones

Post autor: kitka » wt kwie 24, 2007 21:33

Zgadza sie ja takze czytam i sadze ,ze to jedyne czasopismo przedstawiajace ciekawe miejsca po obu stronach Sudetow.

Faktycznie w strumieniu do dzis mozna znalezc swietne formy szkla sprzed conajmniej 150 lat jak funkcjonowala huta.tydzien temu tam bylam wlasnie po takie brylki szklane ot tak do ogrodu.Jest tam tego jeszcze sporo.

Te tereny obfitowaly w huty,wczesniej jadac na "Czerwony Potok"po drodze do Orla jest takze miejsce po hucie z XVw dopiero niedawno sie dowiedzialam ,ze tam stala ,pozniej w tym miejscu bylo schronisko i to byl dla mnie powod by tam "buszowac"teraz niestety nie zostalo juz nic poza przepiekna dziewicza przyroda.

Przemjerem,widze ,ze znasz te tereny i ze jezdzisz na rowerze,wiec jesli bedziesz w poblizu moze wybierzemy sie na jakas ciekawa wycieczke sladami historii? :wink:
Pozdrawiam
kitka

przemjerm
Poszukiwacz
Poszukiwacz
Kontakt:

Post autor: przemjerm » wt kwie 24, 2007 22:17

Obok "Sudetów" jest jeszcze "Turysta Dolnośląski", w sumie o podobnym profilu. I "Karkonosze", ale chyba niedostępne poza wybranymi punktami na Dolnym Śląsku.

Ponieważ Dolny Śląsk to moja odwieczna miłość, staram się tam bywać jak najczęściej, a że mam kawałek (min. 200 km), wychodzi średnio co dwa tygodnie. Najczęściej (z racji wyjazdów "weekendowych", oraz polityki PKP prowadzącej do tego, że na DS samochodem jadę 2 godziny a pociągiem 12) jadę samochodem, nie rowerem. Najbliższy termin to oczywiście weekend majowy (Saksonia, płn Czechy, Dolny Śląsk rowerem), ale plan jest dość napięty i już dograny.

W przyszłości jestem generalnie otwarty na propozycje ;).

Co do Czerwonego Potoku to swego czasu zastanawiałem się jaki sens miała ładownia urobku na wagony z tamtego kamieniołomu, samo wyrobisko nie jest duże, a na Mestischblattach było zaznaczone "coś" między Czerwonym Potokiem a Stanisławem. Okazało się tylko przedwojenną linią energetyczną.

A gdzie dokładnie znajdowała się ta huta na Czerwonym Potoku?

Było ich całkiem sporo, wzdłuż całej doliny Kamiennej. Chyba jakieś wydawnictwo było w ostatnim czasie na ten temat wydane, będę we wtorek na Orlu to zapytam.

pozdrawiam
P

kitka
Indiana Jones
Indiana Jones

Post autor: kitka » wt kwie 24, 2007 22:31

Jadac na Czerwony Potok od huty w Szklarskiej przed mlynami nalezy skrecic w lewa strone prowadzi tam droga dosc dobra tuz przed mostkiem po lewej bylo to schronisko a wczesniej huta do dzis zostalo troszke fundamentow a przy rzece mozna znalezc resztki porcelany z tego obiektu.Mijajac mostek dojedzie sie do wyciagu orczykowego.
Schronisko nazywalo sie Gebertbaude na allegro mozna zobaczyc jak wygladalo.Gebertbaude in Schreiberhau.
Saksonia rewelacja choc nie jezdzilam tam rowerem ale zabytkow,zamkow twierdz i palacow...pozazdroscic.Mam nadzieje ,ze po powrocie zamiescisz foty.
Pozdrawiam
kitka

przemjerm
Poszukiwacz
Poszukiwacz
Kontakt:

Post autor: przemjerm » wt kwie 24, 2007 23:26

Wygląda na to, że schronisko było przy samych torach. Pod tym adresem więcej zdjęć tego miejsca.

pozdrawiam
P

kitka
Indiana Jones
Indiana Jones

Post autor: kitka » śr maja 02, 2007 14:28

dopiero na tej focie zobaczylam ,ze powyzej byl domek,bede musiala zlokalizowac dokladnie to miejsce no i moze cos tam znajde?!

Pozdrawiam i czekam na foty z Twojej majowej wyprawy.
kitka :wink:

przemjerm
Poszukiwacz
Poszukiwacz
Kontakt:

Post autor: przemjerm » pt maja 04, 2007 22:03

Witam;

Byłem w tym miejscu w czwartek; gruz, który się wala przy drodze za mostkiem zapewne pochodził z ruin schroniska czy huty, ale jest wyraźnie przemieszczony (w celu utwardzenia podjazdu na drogę). Innych śladów w terenie nie znalazłem (ale za dużo to nie szukałem), fotki po weekendzie, jak zjawię się w domu.

Co do tematu hut szkła polecam Suss-Karwiński M., Historia hut szkła Orle i Józefina w Szklarskiej Porębie, wyd. ASP, Lubań 2004. Jest to praca licencjacka studenta ASP we Wrocławiu, dość szczegółowo przedstawia historię tych hut i ich wytworów. Do kupienia np. na Orlu, w cenie 15 zł.

Ponoć ostatnio ukazała się też obszerna publikacja niemieckojęzyczna, autora nie pamiętam (raczej autorki), zdaje się, że w tamtym roku w Passau. Słyszałem, że do kupienia w Muzeum Karkonoskim.

pozdrawiam
P

przemjerm
Poszukiwacz
Poszukiwacz
Kontakt:

Post autor: przemjerm » czw maja 17, 2007 22:23

Witam;

Ciekawy artykuł na temat szklarstwa w dolinie Kamiennej z portalu naszesudety.pl . Autor podał niemal całą dostępną literaturę na ten temat.

pozdrawiam
P

ODPOWIEDZ