Strona 1 z 1

Nieczynny browar w Sobótce Górce

: ndz sty 09, 2011 18:57
autor: JW2669
(woj. dolnośląskie)
Budowę browaru rozpoczęto w 1817 roku przez Ernsta von Lüttwitz. W 1858 roku jego syn Wilhelm rozbudował browar. Przechowywanie i leżakowanie piwa miało miejsce w specjalnie wykutej dla tego celu sztolni, która przez wzgląd na swoją stałą niską temperaturę była doskonałą chłodnią. Wodę na potrzeby browaru czerpano wprost ze ślężańskich stoków.
Po 1945 roku browar upaństwowiono i wszedł w skład Zakładów Piwowarskich we Wrocławiu. Browar zamknięto w 1997 roku. Od tego czasu systematycznie niszczeje.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


A to już podziemia
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

: ndz sty 09, 2011 19:38
autor: kruku
Rewelacyjna galeria !!!!!! Dziekuje, ze umiescilem ten post. Swoja droga ciekawe czy jest ktos kto poszukiwal podziemnej fabryki w tym miejscu.

Pozdrawiam

: pn sty 10, 2011 1:18
autor: JW2669
kruku pisze:Rewelacyjna galeria !!!!!! Dziekuje, ze umiescilem ten post. Swoja droga ciekawe czy jest ktos kto poszukiwal podziemnej fabryki w tym miejscu.

Pozdrawiam
Jakiej podziemnej fabryki? Pierwsze słyszę, choć biorąc pod uwagę, że to Dolny Śląsk - nic mnie zdziwi.

: sob sty 22, 2011 12:50
autor: JW2669
Doczekam się na małe rozwinięcie tematu z Twojej strony? Jaka fabryka? Czyżby jakaś kolejna legenda, których i tak już zbyt wiele krąży po Dolnym Śląsku :lol:

: sob sty 22, 2011 14:58
autor: kruku
pozwol, ze zacytuje w odpowiedzi klasykow podziemnego gatunku Krzysztofa Krzyzanowskiego i Dariusza Wojcika.

"(...) Fundusze uzyskane z emisji akcji pozwolily na rozpcozecie nowego etapu w dziejach zakladu - w 1864 r wlasciciel browaru polecil wykuc w granitowych skalach Slezy sztolnie, ktorych zadaniem bylo filtrowanie i zbieranie wody (...)"

"Rozbudowana czesc podziemna browaru kryje jeszcze wiele ciekawostek i niespodzianek (...). Interesujace moze byc poznanie planow architektonicznych tej czesci browaru, na ktorych oznaczono niektore obecnie zamurowane przejscia."

"(...) Udalo nam sie wejsc w posiadanie spisu inwentarza, dotyczacego pomieszczen lezakowni. Dokument obejmuje wpisy dokonane w okresie od 1 stycznia 1952 r. do 19 marca 1980 r. (...).
Przy liczbie porzadkowej 1, oznaczone numerem inwentarzowym 1833, znajduje sie przedmiot okreslony jako (...) Piwnice lezakowe (magazyny poziemne sciany kute w skale granitowej, tunele) o powierzchni 2.363 m2 (...)."

"Jedno z opracowan popularnonaukowych poswieconych browarowi w Sobotce-Gorce przytacza hipotezy dotyczace niezbadanych fragmentow obiektu. Jedna z nich mowi o trzypoziomowym szpitalu, ktory mial tu funkcjonowac podczas wojny. (...) Nam nie udalo sie znalezc jakichokolwiek sladow swiadczacych o tego typu dzialalnosci. Jedynie w hali C widac slady drugiego poziomu dzielacecgo hale na pol. (...)"


Natomiast wedlug informacji, ktore kiedys do mnie dotarly miejsca te mogly byc wykorzystywane rowniez przez niemcow jako forma warsztatow naprawczych czy do jakiejs "drobnej" produkcji.


Cytowane fragmenty pochodza z art. Browar w Sobotce-Gorce opublikowanym w miesieczniku Sudety czerwiec i lipiec 2007.


Pozdrawiam

: sob sty 22, 2011 15:47
autor: JW2669
Ja już staram się patrzeć z przymrużeniem oka na te wszystkie dolnośląskie rewelacje, wedle których pod każdym kościołem czy pałacem ciągną się kilometrowe tunele, a każda sztolnia była wielką podziemną fabryką, że nie wspomnę o tych wszystkich ciężarówkach które do nich wjeżdżały pod koniec wojny 8)
Z tych wszystkich materiałów które dane mi było przeczytać wynika, że poza browarem nic innego tam nie było. W Sobótce mieszka też kilku zapaleńców - lokalnych miłośników historii (prowadzą świetną stronę o dziejach Sobótki), jeden z nich mieszka blisko browaru - z ich ustaleń i badań także wynika, że browar był po prostu browarem.
Ale było by miło gdybyśmy się mylili, bo jeśli mowa o tym regionie naszego pięknego kraju, to chyba wszystko jest możliwe.

: ndz wrz 30, 2012 17:37
autor: JW2669
Polecam materiał archiwalny z czasów gdy browarze warzono jeszcze piwo.
Film z 1995 roku. http://www.youtube.com/watch?v=Ix5TXwFr ... plpp_video

Re: Nieczynny browar w Sobótce Górce

: śr sie 12, 2015 1:23
autor: Wmankowska
Wielka szkoda, że takie miejsca się niszczą. W lata temu zlikwidowali budynek starego browaru na mazurach.