Zapomniana stacja

Historia przemysłu na ziemiach polskich.
Historia miast, ich wygląd na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
Minia
Poszukiwacz
Poszukiwacz
Kontakt:

Zapomniana stacja

Post autor: Minia » śr gru 27, 2006 23:10

Aby dopomoc w spelnieniu sie zyczen dotyczacych owocnych poszukiwan, wybralysmy sie z Issa w drugi dzien swiat na male co nie co :wink:
A mianowicie postanowilysmy odnalezc stara stacje Kosieczyn. A ze Kosieczynianie ze zdziwieniem reaguja na wiadomosc, ze takowa stacja istniala, tym bardziej bylam tym podekscytowana.

Miejscowosc Zbaszynek zostala zbudowana w latach dwudziestych XX w.
Po IWS Niemcom zostal odebrany Zbaszyn. Byl to wezel komunikacyjny, w ktorzm spotytaly sie dwie linie kolejowe, tzw tor "berlinski", laczacy Swiebodzin i Zbaszyn oraz tor "miedzyrzecki", laczacy Miedzyrzecz i Zbaszyn. Mozna by powiedziec, ze zrobilismy im psikusa, zabierajac kilka kilometrow torow miedzy Szczancem a Dabrowka Wlkp.

Chlastawa i Kosieczyn uzyczyly Niemcom ziem pod budowe Zbaszynka, a wlaciwie Nowego Zbaszynia, albowiem tak sie ta miejscowosc wtedy nazywala. Dopiero po IIWS jej nazwe zmieniono na Zbaszynek. Zbaszynek mial pelnic podobne funkcje transportowe jak Zbaszyn. Ale po kolei. Najpierw musiano go zbudowac.

W czasie powstawania Zbaszynka, a wiec i stacji kolejowej Zbaszynek jej role spelniala tymczasowa stacja- stacja Kosieczyn. Funkcjonowala ona w latach 1923-1930.

Powstajacy Zbaszynek przecial dwie drogi: tzw "dabrowiecka", ktora laczyla Kosieczyn z Dabrowka Wlkp. oraz droge z Chlastawy do Dabrowki Wlkp. W odleglosci 1 km na zachod od pierwszej z nich znajdowala sie "mijanka". Byl to peron o dlugosci 1 km. Spelnial on swoja funkcje do lat dwudziestych, kiedy to polozono od strony polnocnej drugi tor.

Dwa km od szosy miedzy Zbaszynkiem a Dabrowka Wlkp. znajduje sie budynek z czerwonej cegly. Istnial juz przed 1898 rokiem. Na poczatku pelnil funkcje posterunku druznego. Kiedy po 1920 roku musiano zbudowac droge do Miedzyrzecza, poszerzono go o dobudowke od strony polnocno-wschodniej. Od tego czasu pelnil on funkcje posterunku odgalezionego do Miedzyrzecza. Torowisko stacji Kosieczyn mialo dlugosc 1 km. Powstaly luk mial dlugosc 1,36 km i laczyl dwa wspomniane wyzej tory: "berlinski" oraz "miedzyrzecki".

W latach 1921-1939 powstal przy stacji dodatkowy budynek. Stoi on do dzisiaj. Obecnie budynek bylej stacji jest zamieszkany przez rodzine, ktora wprowadzila sie tam okolo 1981 roku.

Tuz obok stacji kolejowej szla droga, ktora laczyla Chlastawe z szosa "dabrowiecka". Droga ta przecina tory prostopadle (istnieje nadal). Laczy ona Zbaszynek, Bronikowo i droge miedzy Zbaszynkiem a Dabrowka Wlkp. Przed przejazdem z obu stron na drodze znajdowaly sie po 2 zelbetonowe slupki informacyjne.

Gdy utworzono polaczenie miedzy Zbaszynkiem a Miedzyrzeczem, polaczenie Szczaniec-Kosieczyn-Dabrowka Wlkp. stalo sie niepotrzebne. Stacje Kosieczyn zamknieto. Ostatni pociag przejechal po luku 14.08.1930 roku. Kolo budynku z czerwonej cegly polozono tory bocznicowe oraz utworzono baze rozladunkowa. Luk laczacy glowny trakt kolejowy z Miedzyrzeczem rozebrano. Stary tor "berlinski" zostal przeciety w poprzek odcinkiem laczacym Zbaszynek z Miedzyrzeczem i jego spora czesc rozebrano. Na sczescie wieksza czesc walu luku zachowala sie. :D

A teraz wyniki naszych poszukiwan.

Obrazek
Budynek bylej stacji kolejowej. Widok od strony "peronu".

Obrazek
Zelbetonowe slupki przed przejazdem przez tory kolo stacji. Znalazlysmy je tylko z jednej strony, a powinny byc po obu stronach przejazdu.

Obrazek
Rozjazd. Z prawej tor "berlinski", z lewej luk do toru "miedzyrzeckiego".

Wspomniany luk zachowal sie w wiekszosci. Jego czesc zostala zaorana. Mysle, ze przez rolnika, ktore te pole posiadal. Mozna sie jedynie domyslac, w ktorym miejscu wspomniane tory sie laczyly.
Obrazek

Obrazek

Jakby ktos mial ochote popatrzec sobie na mapki, a takze doczytac cos wiecej, zostawiam link:
http://www.schwiebus.pl/articles.php?id=133
w artykule "Ewolucja powstawania polaczen kolejowych w Zbaszynku..."

Kristof_gravewall
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Post autor: Kristof_gravewall » pn mar 26, 2007 0:20

Witam!
To mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie. Na sam początek mam pytanie w związku z stacją Kosieczyn. Piszesz że stacja Kosieczyn znajdowała się pomiędzy Zbąszynkiem a Dąbrówką w okolicach wału berlińskiego, czyli dawnego bezpośredniego połączenia ze Zbąszynia do Berlina. Kiedyś gdzieś widziałem (nie pamiętam gdzie) mapkę na której oznaczone były dwie stacje zlikwidowane w związku z budową węzła kolejowego Zbąszynek. Nie pamiętam z mapy nazw tych stacji, ale pamiętam lokalizację. A więc pierwsza stacja znajdowała się tam gdzie piszesz, była jednak też druga stacja, a właściwie przystanek w lesie, mniej więcej w połowie drogi między Kosieczynem a Nową Wsią Zamek, znajdowała się ona na starym połączeniu ze Zbaszynia do Babimostu. I tu moje pytanie, czy wiesz może jak nazywał się ten przystanek osobowy. Pozdrawiam.

Kristof.

Awatar użytkownika
Minia
Poszukiwacz
Poszukiwacz
Kontakt:

Post autor: Minia » pn mar 26, 2007 22:26

Witam serdecznie!
I cieszę się, że to na mój post najpierw odpisałeś.
Ktoś mi wspominał o tej drugiej stacji, o której mówisz, ale nie udało mi się jeszcze odkryć jej położenia.
Ale na pewno niedługo się znajdzie :)
Pozdrowionka

Kristof_gravewall
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Post autor: Kristof_gravewall » pn mar 26, 2007 22:52

Byłem tam w sobotę z wykrywaczem na wizji lokalnej. Można powiedzieć na początek że dużo tam śmieci jest niestety, czasu też nie miałem zbyt wiele więc nie trafiłem na nic ciekawego, ale mam zamiar tam jeszcze połazić. Może znajdę tą mapkę o której pisałem wcześniej, to wstawie linka. Pozdro.

przemjerm
Poszukiwacz
Poszukiwacz
Kontakt:

Post autor: przemjerm » wt kwie 24, 2007 9:00

Stacja (a właściwie przystanek) była zdaje się tuż przy drodze, jadąc od Kosieczyna po prawej stronie, zaraz za miejscem, gdzie były tor przecina drogę.

pozdrawiam
P

ODPOWIEDZ