Apartamenty i biura zamiast Browarów Dolnośląskich

Wszystko co nie miesci sie w pozostałych kategoriach
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00
Kontakt:

Apartamenty i biura zamiast Browarów Dolnośląskich

Post autor: kruku » pt lut 02, 2007 23:32

Agata Saraczyńska

Działkę wraz z budynkami dotąd należącymi do Carlsberga kupiła firma The Hanover Company.

Duński Carlsberg przejął tradycję Browarów Dolnośląskich i produkuje piwo Piast. Tyle że od 2004 roku nie powstaje ono we Wrocławiu. Wtedy też zapadła decyzja o sprzedaży zabudowań nad Odrą, przy ul. Jedności Narodowej. Sześciohektarowa działka niemal w centrum miasta jest atrakcyjna, ale poszukiwania inwestora nie były proste - na przeszkodzie stała konieczność zachowania XIX-wiecznej architektury przemysłowej, uznanej za zabytek i prawnie chronionej. Zgodnie z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu mogą powstać mieszkania, a także obiekty usługowe i handlowe.

Przemysław Biegański, prezes zarządu Browarów Dolnośląskich "Piast" nie zdradza za ile został sprzedany dawny browar. Zapewnia jednak: - Nowy właściciel nada temu miejscu wyjątkowy klimat, a sam obiekt stanowić będzie architektoniczny wzorzec adaptacji przestrzeni postindustrialnej.

Nowego inwestora chwali również Grzegorz Roman, dyrektor departamentu architektury i rozwoju Urzędu Miejskiego: - Hanover Company ma ogromne doświadczenie w rewitalizacji obiektów zabytkowych. To, że Amerykanie zdecydowali się zainwestować u nas jest sukcesem, bo nie tylko uratują historyczna budowlę, ale przeniosą najnowsze rozwiązania architektoniczne. Dzięki nim zyskamy piękny kawałek miasta, który przez lata był zaniedbany i niedostępny.

The Hanover Company wywodzi się z Houston w Teksasie i stała się jedną z najaktywniejszych firm działających na amerykańskim rynku nieruchomości. Działa od ponad dwudziestu lat i specjalizuje się w budowie rezydencji wielorodzinnych o wysokim standardzie, które projektowała i wznosiła od Los Angeles po Charlotte.

We Wrocławiu amerykański deweloper zamierza wznieść apartamentowce, a w pobliżu mostów Warszawskich - biurowiec. Czy będzie to wieżowiec, nie wiadomo, trwają negocjacje co do wysokości zabudowy. Nowy właściciel chce też zaadaptować pochodzące z końca XIX wieku budynki, nie tylko tych sześć chronionych przez konserwatorów, ale i dwa inne. Nie wiadomo jednak, co w nich urządzi. Pewne jest, że na terenie browaru nie powstanie hipermarket.

Dr Piotr Gerber, architekt i historyk architektury industrialnej: - Przyszłość budynków browaru zależy teraz od konserwatora zabytków. Wierzę, że nie powstanie tu architektoniczna wydmuszka - zabytkowa i ładna z zewnątrz, a w środku pusta.

Sprzedaż siedziby przy ul. Jedności Narodowej nie oznacza, że Carlsberg opuści Wrocław. Jagoda Jastrzębska, rzecznik Browarów Dolnośląskich "Piast": - Już w marcu przeprowadzimy się do nowych biur i magazynów w Bielanach Wrocławskich.

Komentarz

Agata Saraczyńska

By nie było znowu rzeźni

Mam nadzieję, że okres inwestorskiego wandalizmu mamy już za sobą i przestaną znikać z pejzażu miejskiego zabytki architektury przemysłowej. Cały cywilizowany świat dostrzega ich wartość. Liczę, że Wrocław nie skompromituje się kolejnym aktem barbarzyństwa i że historia z wyburzeniem Cukrowni Klecina czy dawnej Rzeźni Miejskiej już się u nas nie powtórzy. Trzymam kciuki za nowego inwestora. Wierzę, że szacunek dla historii mu się opłaci.


źródło: Gazeta.pl

--------

szkoda browarow wroclawskich. Bylem w nich kilkakrotnie. Uda mi sie zwiedzic calutki browar mieszczanski, jak rowniez Zakrzow. Piastowski, o ktorym traktuje news zwiedzilem pobieznie, rozmawialem z pracownikami, otrzymalem wiele materialow z tych browarow. A teraz niestety - zostaly zlikwidowane.

Szkoda, ze nie mialem wowczas aparatu aby udokumentowac produkcje i zaklady w latach swietnosci.

Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

ODPOWIEDZ