Skarby odnalezione w szambie

Badania i informacje archeologiczne
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00
Kontakt:

Skarby odnalezione w szambie

Post autor: kruku » śr mar 11, 2009 8:58

Gdy archeolog natrafi na dawny śmietnik, może być pewien, że znajdzie przedmioty wiele mówiące o życiu ludzi, którzy je wyrzucili. W Krośnie okazało, że równie ciekawe może być odkrycie średniowiecznego szamba.

Szamba były dwa, o głębokości dochodzącej do czterech metrów. Zbudowane z desek wzmocnionych belkami znajdowały się na zapleczu drewnianych domów, które w XIV i XV w. stały na wschodniej pierzei Rynku. - Nie wykluczam, że wcześniej to były studnie. Gdy woda się zamuliła, zaczęto je wykorzystywać do innych celów - mówi Anna Muzyczuk, kierowniczka działu archeologicznego w Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Do szamb trafiały różne rzeczy. W jednym z domów mieszkał szewc. To pewnie z jego warsztatu do dołów wyrzucono kawałki skóry, części butów i osiem szewskich kopyt. Zachowały się na nich znaki szewskie. Według archeologów to wyjątkowe znalezisko, zwłaszcza na południu Polski.

Równie unikalnym znaleziskiem jest 60 bardzo dobrze zachowanych naczyń. - Prawdopodobnie służyły jako nocniki. Do szamba wrzucano je z całą zawartością, dlatego zachowały się w niemal nienaruszonym stanie - opowiada Muzyczuk.

Archeolodzy z krośnieńskiego muzeum zabezpieczyli zawartość niektórych naczyń. Gdy botanicy rozpoznają znalezione w nich ziarna i nasiona, będzie można więcej powiedzieć o tym, czym żywili się średniowieczni krośnianie.

Te ciekawe odkrycia zostały dokonane na terenie budowy biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Budynek powstaje na skarpie przy Rynku. - Patrzymy robotnikom na ręce, jak z ziemi wyłania się coś ciekawego, wstrzymujemy prace i zaczynamy swoją pracę - dodaje Muzyczuk. Archeolodzy mają nadzieję, że może uda im się trafić na pozostałości po dawnym murze obronnym, który znajdował się w tym miejscu.

Naczynia i pozostałe znaleziska uzupełnią wystawę, na której znajdują się eksponaty wydobyte kilka lat temu na krośnieńskim Rynku. Wtedy odsłonięto nie tylko pozostałości po dwóch ratuszach z XIV i XVI w., ale także drewnianych kanałach ściekowych z końca XIII w. i wodociągach z 1366 r. (starsze znaleziono tylko w Poznaniu). Odkryto drewnianą studnię i dół chłonny przy ratuszu gotyckim, podstawy kramów kupieckich oraz ślady celowo utwardzonej nawierzchni Rynku z XIII i XIV w.


Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

ODPOWIEDZ