Jasna Góra: naukowcy odkopali tajemnicze sarkofagi

Badania i informacje archeologiczne
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00
Kontakt:

Jasna Góra: naukowcy odkopali tajemnicze sarkofagi

Post autor: kruku » pn mar 16, 2009 21:02

Kolejnych odkryć dokonali eksperci prowadzący badania przy okazji prac remontowych na Jasnej Górze w Częstochowie. Gospodarze sanktuarium - ojcowie paulini - liczą, że badania pozwolą nakreślić wygląd tego miejsca przed 600 laty.
Jak podało biuro prasowej Jasnej Góry, pod posadzką bazyliki odkryto nieznaną wcześniej kryptę z kamienia wapiennego, a w niej cztery unikatowe trumny, tzw. dłubanki. Do tej pory w Polsce odnaleziono tylko dwa podobne sarkofagi. W wydrążonych w pniach drzew trumnach odnaleziono szczątki czterech osób dorosłych i dziecka.

- Komisja konserwatorska podjęła decyzję o eksploracji trumien dłubanek oraz pobraniu z nich próbek: drewna z kłody trumny i z wieka, płócien z warstwy wierzchniej wraz z masą klejącą, materiałów z odzienia, jak również z dna trumien, jakie znaleziono wewnątrz, zapraw i materiałów zastosowanych w czasie budowy murów oraz samej krypty. Upływ czasu spowodował, że trumny, zwłaszcza ich wieka, zbutwiały i pozostałości drewna trzymają się płóciennej okleiny; zbutwiałe drewno rozpada się - powiedział kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych o. Jan Golonka.

Naukowcy określą teraz, z jakiego gatunku drzewa wykonano trumny, kiedy te drzewa rosły, kiedy zostały ścięte i wykorzystane na trumny. Cennym źródłem do analiz może być też odzież pochowanych osób. Pobrano też materiały DNA, by podjąć próbę określenia, czy osoby spoczywające w krypcie były w jakiś sposób ze sobą spokrewnione.

- Prawdopodobnie trumny te należały do osób bardzo znaczących, i prawdopodobnie była to krypta rodzinna - przypuszcza definitor generalny zakonu paulinów o. Dariusz Cichor.

Po pobraniu próbek ze szczątków znalezionych w krypcie odbyło się nabożeństwo żałobne, a następnie trumny zostały złożone na dotychczasowe miejsce. Zakonnicy dokonali obrzędu sepulture ossium, czyli pochówku kości, który był w dawnych wiekach stosowany wówczas, kiedy wydobywano z podziemi kościelnych ludzkie kości i składano je w jednym miejscu, robiąc tym samym miejsce na kolejne pochówki.

Odkryta krypta jest najstarszą na Jasnej Górze kryptą pochówkową. Z kolei pod posadzką części chórowej bazyliki natrafiono na ziemne pochówki. - Najprawdopodobniej w tym miejscu, gdzie stoi obecnie bazylika, w pierwszym okresie, gdy na to wzgórze przyszli paulini i był tu jeszcze kościół drewniany, musiał być przy nim cmentarz - powiedział o. Golonka.

- Myślę, że dalsze eksploracje na tym terenie powiążą kilka domysłów, sugestii, wątków w jakiś spójny obraz, na podstawie którego będziemy mogli nakreślić wygląd Jasnej Góry z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem, sięgający nawet okresu fundacji klasztoru przed 600 laty - uznał o. Cichor.

źródło: Onet.pl

Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

ODPOWIEDZ