Archeologiczna sensacja w centrum Opola?

Badania i informacje archeologiczne
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00
Kontakt:

Archeologiczna sensacja w centrum Opola?

Post autor: kruku » sob sie 22, 2009 19:36

Archeolodzy będą szukać śladów wczesnośredniowiecznego grodu w centrum Opola. Pozostałości Ostrówka, zalążka dzisiejszego miasta - jak przypuszczają naukowcy - znajdują się pod remontowanym obecnie opolskim amfiteatrem.
- Mniej więcej w tym miejscu miał przebiegać wał grodu. Przy pracach wykopaliskowych nigdy do końca nie wiadomo, czego się spodziewać, ale liczymy na znaleziska związane z opolskim grodem - powiedziałprof. Stanisław Moździoch, nadzorujący prace badawcze Uniwersytetu Opolskiego, pracownik naukowy Instytutu Archeologii Polskiej Akademii Nauk.

Budowniczowie nowego amfiteatru zdjęli już stary dach nad sceną, zdemontowali widownię i budynki na koronie. Najciekawszych znalezisk archeolodzy spodziewają się pod estradą, gdzie podczas opolskich festiwali występują gwiazdy polskiej piosenki, oraz w miejscu, gdzie w nowym obiekcie będzie parking. - Mam nadzieję, że rozstrzygniemy kilka zagadek związanych z grodem opolskim - między innymi to, czy nie był on większy lub mniejszy niż do tej pory sądzimy. Może też się okazać, że wszystko zostało zniszczone w XIII wieku podczas budowy zamku piastowskiego - podkreślił Moździoch.

Teren obecnej inwestycji był już badany przez archeologów, ostatnio krótko i pobieżnie 12 lat temu przy rozbudowie Miejskiego Ośrodka Kultury. Archeologowie wielokrotnie wyrażali zainteresowanie powrotem na teren Ostrówka, a rozbudowa i remont amfiteatru są do tego doskonałą okazją. Jeśli okaże się, że pod sceną i na przyszłym parkingu przebiegała zamkowa fosa, to będzie można tam znaleźć ciekawe eksponaty. "Fosy były w średniowieczu wykorzystywane jako śmietniki, do których trafiały niepotrzebne - zepsute lub zużyte - przedmioty z warsztatów funkcjonujących w grodzie. O ile tej fosy nie czyszczono starannie, co jakiś czas - w co wątpię - to możemy trafić na ciekawe znaleziska, również związane z później wybudowanym tutaj zamkiem" - przypuszcza naukowiec.

Jako przykład na potwierdzenie swoich przypuszczeń badacz przypomina historię wykopalisk w Bytomiu Odrzańskim. - Tam w fosie na przestrzeni kilku metrów znaleźliśmy odpadki wyrzucane z różnych warsztatów. Był tam śmietnik garncarza, aptekarza, a także kowala i wiele innych, które pomagają nam rekonstruować rzemieślniczą działalność w średniowieczu - wyjaśnił profesor.

Moździoch nie przypuszcza, żeby w wyniku prac wykopaliskowych doszło do opóźnienia w harmonogramie budowy amfiteatru, który według planu ma być gotowy przed festiwalem w roku 2011. "Musiałoby się wydarzyć coś naprawdę wyjątkowego. Nie wierzę w takie sensacje" - zaznaczył.

Wczesnośredniowieczna osada na Ostrówku powstała w widłach dwóch koryt Odry. Jej początki datowane są na VIII - IX wiek. Kilkaset lat później w tym samym miejscu wzniesiono Zamek Piastowski. Budowę rozpoczął książę Kazimierz I, ukończył ją ok. roku 1300 Bolko I. Ten władca wzniósł w tym miejscu wieżę obronną, która dziś - znana, jako Wieża Piastowska - stanowi jedyną pozostałość zamku i jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Opola.

W latach 1928 - 1930 zamek został rozebrany przez Niemców, a na jego terenie wzniesiono gmach rejencji opolskiej - dzisiejszą siedzibę urzędów wojewódzkiego i marszałkowskiego. Pod koniec lat 50. z tyłu tego budynku rozpoczęto budowę Amfiteatru Tysiąclecia, gdzie od 1963 roku odbywają się festiwale polskiej piosenki.

źródło: Onet.pl

Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

ODPOWIEDZ