Zaginęły eksponaty z wykopalisk w Zagórzu

Badania i informacje archeologiczne
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00
Kontakt:

Zaginęły eksponaty z wykopalisk w Zagórzu

Post autor: kruku » wt maja 03, 2011 11:33

Pudło z okruchami glinianych garnków i żelazny średniowieczny gwóźdź - oto mienie skarbu państwa najpilniej poszukiwane dziś przez urzędników miejskich w Sosnowcu.


Muzeum Miejskie w Sosnowcu zgubiło eksponaty z pierwszych wykopalisk w 1986 roku na miejscu średniowiecznego grodziska w Zagórzu. Archeolodzy znaleźli wtedy ceramikę i belkę drewnianej wieży mieszkalno-obronnej (wstępnie oszacowano je na XIII-XIV w.). Muzeum nie miało własnego działu archeologii, ale mimo to dziesięć lat później pod naciskiem lokalnych władz przekazano mu „sosnowiecki skarb”.

- Na pewno nie mógł on podniecić wyobraźni kolekcjonerów, lecz miał spore znaczenie naukowe, a dla miasta - symboliczne - ocenia dr Jacek Pierzak, archeolog z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków, który w archiwach odnalazł niedawno pokwitowanie odbioru depozytu, podpisane przez obecną wicedyrektor sosnowieckiego muzeum.

Kilka dni temu wyszło na jaw, że protokół sprzed 15 lat jest jedyną rzeczą, która pozostała po całym znalezisku i na nim ślad się urywa. - Przeszukaliśmy gmach od piwnic po dach, ale eksponatów z Zagórza w sosnowieckim muzeum nie ma - mówi wieloletni dyrektor placówki Zbigniew Studencki.

Skandal wybuchł, gdy na komisji kultury radni wzięli dyrektora w krzyżowy ogień pytań. W styczniu zaprzeczał, by muzeum kiedykolwiek przejęło depozyt, jednak we wtorek pokazano mu nadesłany z Katowic dowód odbioru i wtedy Studencki przypomniał sobie, że kilka lat temu odwiózł karton wojewódzkiemu architektowi, ale nie zastał go, i eksponaty zostawił mu w biurze, a przez pośpiech nie wziął pokwitowania. - Przykro mi, że dyrektor, którego od dawna znam i bardzo cenię, tłumaczy się tak naiwnie i mało wiarygodnie - ucina dr Pierzak i stanowczo zaprzecza wersji Studenckiego.

Wzburzenie radnych starał się łagodzić szef wydziału kultury UM Paweł Dusza - pocieszał, że zguba na pewno się znajdzie w okolicznych muzeach, ale ani w Bytomiu, ani w Będzinie nie przyznają się do jej posiadania. - Nie mamy z tym nic wspólnego! - zapewnia nas Anna Smogór z Muzeum Zagłębia, dodając: - To nie do pomyślenia, by rzecz o takiej wartości historycznej po prostu się zapodziała.

Dr Pierzak obawia się najczarniejszego scenariusza - że pudło z 60 torebkami niepozornych okruchów podczas jakiegoś remontu nieświadomi robotnicy mogli wyrzucić na śmietnik.

Dyrektor Studencki zarzeka się, że to niemożliwe (i że jedyną zgubą, jaką przez kilkanaście lat odnotowano w sosnowieckim muzeum, była okazała paprotka skradziona z parapetu). Pracownicy muzeum sugerują nieśmiało, że warto sprawdzić jeszcze trzeci trop: - Może pudła trzeba szukać u pani archeolog, która opracowywała znalezisko?

Rzeczywiście, według dokumentów archeolog Teresa Kosmala przetrzymywała znalezisko od 1986 roku przez 10 lat, czyli trzykrotnie dłużej, niż zezwalały jej na to przepisy. Niedawno w Sosnowcu dowiedziono jej podobne zaniedbanie, bo do dziś nie oddała do muzeum trzymanych u siebie w domu znalezisk z Zamku Sieleckiego. Tłumaczy, że ciągle brakuje jej czasu na skatalogowanie licznych eksponatów, ale za karę za niesumienność zawieszono jej uprawnienia do prowadzenia badań archeologicznych. Teraz Kosmala ma jeszcze mniej wolnych chwil, bo niedawno wybrano ją na burmistrza Czeladzi. Do tej pory nie udało się nam z nią skontaktować.

- Prawdę mówiąc, cieszę się z całego zamieszania, bo pokazuje skalę trudności, jakie musimy pokonywać przy tworzeniu od zera działu archeologii w sosnowieckim muzeum - wyznaje Katarzyna Sobota-Liwoch, od niedawna szefowa działu, która prężnie ściąga do Sosnowca lokalne znaleziska rozproszone w muzeach i placówkach od Krakowa po Bytom. - Skarby z Zagórza też na pewno odnajdziemy, bo nigdy nie pogodzę się ze stratą - mówi Sobota-Liwoch, dodając, że już w sierpniu rozpocznie się w miejscu zagórskiego grodziska wielka tura wykopalisk, z którą archeolodzy wiążą duże nadzieje.

Pierzak martwi się, by afera ze zgubą nie obciążyła konta nowego działu archeologii w Sosnowcu. - To są nowi ludzie, którzy nie mają z nią nic wspólnego, notują wspaniałe sukcesy i mają szansę stworzyć najlepszy ośrodek archeologiczny w Zagłębiu! - mówi.

Witold Gałązka, Gazeta Wyborcza KatowiceWięcej... http://sosnowiec.gazeta.pl/gazetasosnow ... z1LHRbQEUi
ObrazekPozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

Awatar użytkownika
Mar
Indiana Jones
Indiana Jones
Posty: 1675
Rejestracja: sob sie 12, 2006 0:00
Kontakt:

Post autor: Mar » wt maja 03, 2011 12:13

O szok mam sentyment do tych okolic.

ODPOWIEDZ