W Zagórzu odkryto pozostałości średniowiecznej wieży

Badania i informacje archeologiczne
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00
Kontakt:

W Zagórzu odkryto pozostałości średniowiecznej wieży

Post autor: kruku » wt sie 23, 2011 11:42

Archeolodzy po raz kolejny wrócili do sosnowieckiego Zagórza. Tym razem dokopali się do śladów i pozostałości średniowiecznej wieży.


Badania archeologiczne prowadzono w Zagórzu już w latach 80. Wykopano wówczas materiał z XIV i XV wieku - drewniane pozostałości osadnictwa. Kolejne wykopaliska przyniosły przedmioty świadczące o istnieniu osady produkcyjnej, w której zajmowano się wytopem srebra i ołowiu już w XII wieku.

- Skala produkcji była olbrzymia. Srebro i ołów wytapiano, jak się później okazało, nie tylko w samym Zagórzu, ale też w innych miejscach Zagłębia. Zastanawialiśmy się ze względu na fakt, że przecież były to kruszce bardzo cenne, czy w pobliżu były jakieś budowle ochronne. Przeczuwaliśmy, że gdzieś musiałyby być wybudowane jakieś wieże - mówi Jacek Pierzak, archeolog z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Właśnie z nadzieją na znalezienie śladów takiej budowli na początku sierpnia pod kierownictwem Katarzyny Soboty-Liwoch z sosnowieckiego muzeum rozpoczęto po raz kolejny badania w Zagórzu. W materiałach źródłowych z 1568 roku mowa jest o kopcach granicznych w tej okolicy, z czego jeden znajdował się w Zagórzu w pobliżu współczesnego kościoła. Wiadomo było, że swego czasu na płaskim terenie wykopano w tym miejscu fosę. Z wybranej ziemi usypano kopiec. Eksperci byli niemal pewni, że znajdowała się na nim wieża. Brakowało jedynie dowodów. W czasie tych wykopalisk zostały one jednak pozyskane.

- Na kopcu stała drewniana wieża o charakterze obronno-mieszkalnym. Nie potwierdziła się teoria, by miała strzec osady produkcyjnej. Wytop w Zagórzu kończy się na dobre pod koniec XII wieku, a wieża pochodzi z okresu późniejszego. Mieszkał w niej właściciel okolicznych dóbr. Miała 10-11 metrów wysokości, służyła do obserwacji pobliskiego traktu handlowego. Spaliła się w XIV wieku - opowiada Pierzak.

Zgodnie z ustaleniami archeologów kopiec po pożarze nie pozostał pusty i wybudowano na nim dużo niższy i znacznie wygodniejszy do mieszkania dwór. Obiekt istniał do XIX wieku, kiedy to Mieroszewscy, właściciele okolicznych dóbr, zdecydowali o jego zburzeniu i budowie w tym miejscu romantycznej altany.

am, GW KatowiceWięcej... http://sosnowiec.gazeta.pl/gazetasosnow ... z1VqMKNKAX

Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

ODPOWIEDZ