Trwają wykopaliska na Piotrówce. To tajemniczy gród

Badania i informacje archeologiczne
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00
Kontakt:

Trwają wykopaliska na Piotrówce. To tajemniczy gród

Post autor: kruku » czw sie 25, 2011 10:00

Być może pozostałości huty żelaza, przęśliki albo osełki, nóż bojowy, fragment żelaznego czekana, groty strzał i część zwierzęcej kości o fallicznym kształcie znaleźli archeolodzy na Piotrówce

Piotrówka jest jeszcze bardziej zagadkowa niż na początku archeolodzy sądzili. Okazało się, że rów odwadniający, o którym pisaliśmy ostatnio, nie jest rowem odwadniającym, a pozostałością dziwnej konstrukcji. Najpierw archeolodzy przypuszczali, że odkryty przez nich wykop wypełniony piachem jest fragmentem wczesnośredniowiecznego rowu melioracyjnego.

Dalsze badania pokazały, że jest jednak inaczej, jeszcze bardziej tajemniczo. A było prawdopodobnie tak: na środku grodziska powstała górka, po tym jak jego wczesnośredniowieczni budowniczowie usunęli ziemię wokół centralnej jego części. Archeolodzy przypuszczają, że górka istniała przez kilkadziesiąt, 100, a może 200 lat, później teren nieco wyrównano, nawożąc piach. Odkryty rów z piachem to właśnie pozostałość po tych robotach. To wszystko jednak na razie tylko przypuszczenia, pewności, że tak właśnie było, naukowcy nabiorą, gdy w kolejnych sezonach założą nowe wykopy. Być może na górce stał kościół, a może dom kogoś znaczniejszego.

W pobliżu miejsca gdzie był wał, archeolodzy odkryli inny rów. Znaleziony w nim żużel może świadczyć, że była tam huta żelaza. Wykopano także przęśliki lub osełki z łupka wołyńskiego.

- To jeden z głównym produktów eksportowych Rusi w tym czasie - mówi dr Maciej Trzeciecki, prowadzący badania na Piotrówce.

Inne ciekawe znalezisko, to fragment naczynia na wino z Nadrenii. Przedmioty te świadczą o tym, że dawny Radom, nie był zagubioną w puszczy osadą. Wykopano także późnośredniowieczną broń białą: nóż bojowy, kawałek żelaznego czekana, groty strzał, bardzo ciekawe wędzidło, sprzączki, a także fragment zwierzęcej kości o fallicznym kształcie. Naukowcy przypuszczają, że nadano jej taki kształt nieprzypadkowo. W niektórych kulturach takie przedmioty symbolizowały męską siłę, były np. noszone przez wojowników przy pasku. Czemu miał służyć kościany członek znaleziony na Piotrówce? Na razie nie wiadomo.


Źródło: Gazeta Wyborcza Radom

Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

ODPOWIEDZ