Konferencja egiptologicznego komitetu ICOM w Poznaniu

Badania i informacje archeologiczne
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00
Kontakt:

Konferencja egiptologicznego komitetu ICOM w Poznaniu

Post autor: kruku » czw wrz 01, 2011 0:00

W dniach 1-4 września w poznańskim Muzeum Archeologicznym odbędzie się konferencja CIPEG (Committee for Egyptology). To coroczne spotkanie egiptologów, kuratorów zbiorów egipskich z całego świata, zrzeszonych w ramach jednego z komitetów ICOM - Międzynarodowej Organizacji Muzeów.

W tym roku sporo miejsca w czasie obrad poświęcone będzie dramatycznym wydarzeniom w Egipcie towarzyszącym rewolucji, w tym rabunkowi zabytków z Muzeum Egipskiego w Kairze.
To nie przypadek, że spotkanie odbędzie się w Poznaniu. W ten sposób komitet ICOM uznał rolę poznańskiego środowiska naukowego w badaniach starożytnego Egiptu. Dzięki działalności zmarłego w 2004 r. profesora Lecha Krzyżaniaka, wieloletniego dyrektora muzeum, stało się ono światowej rangi ośrodkiem badań doliny Nilu. Z jego inicjatywy w poznańskim Muzeum Archeologicznym znalazła się wystawa "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie", której zabytki pochodzą z depozytów z Berlina i Monachium. Wkrótce część artefaktów zostanie wymieniona i ekspozycja uzyska nowy, odświeżony wygląd.

Konferencję podzielono na kilka bloków tematycznych. Pierwszy, najważniejszy, traktowany jako temat przewodni to "Ethics in collecting" (Etyka w gromadzeniu zbiorów). W jego ramach omówione zostaną problemy dotyczące zabytków w Egipcie.

"Rabunki i zniszczenia, które miały miejsce w Muzeum Egipskim w Kairze i w innych muzeach i magazynach zabytków, wstrząsnęły światową opinią publiczną. Kwestie proweniencji obiektów, prawnego statusu zbiorów, ich bezpieczeństwa i zasad udostępniania, nielegalnych wykopalisk i handlu zabytkami, które są przedmiotem tegorocznej konferencji zyskały w tym kontekście nowy, aktualny wymiar" - informują organizatorzy sympozjum.

Niestety swój udział w konferencji odwołał w ostatniej chwili Tarek el-Awady, dyrektor Muzeum Egipskiego w Kairze, po tym jak zapowiedziano na najbliższe dni kolejne demonstracje na placu Tahrir. W imieniu szefa Najwyższej Rady Starożytności (SCA) Mohameda Abdel Fattaha wystąpienie wygłosi w Poznaniu dyrektor Muzeum Nubijskiego w Asuanie, Ossama Abdel Meguid. Egipcjanin przedstawi oficjalną informację na temat egipskich muzeów w sobotę o godz. 9.30.

Szczegółowy program konferencji, w pliku PDF, można znaleźć tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz


www.naukawpolsce.pap.pl.
Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

ODPOWIEDZ