Polscy internauci aktywni w kolejnym projekcie naukowym

Badania i informacje archeologiczne
admin_boot
Administrator
Administrator
Posty: 30
Rejestracja: czw sie 25, 2011 0:00

Polscy internauci aktywni w kolejnym projekcie naukowym

Post autor: admin_boot » wt wrz 13, 2011 16:38

"Życie starożytnych" - najnowszy społecznościwowy projekt naukowy udostępniony na platformie Zooniverse, który swoją premierę miał pod koniec lipca, okazał się w Polsce niezwykle popularny. W ciągu miesiąca internauci z naszego kraju wykonali ponad 20 tysięcy transkrypcji antycznych papirusów.

Projekt, który nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie wystartował 26 lipca, ma na celu zaangażowanie użytkowników globalnej sieci w prace nad odszyfrowaniem zbioru manuskryptów, którym dysponują papirolodzy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Są to dokumenty sporządzone przez mieszkańców antycznego Miasta Ostronosej Ryby (po grecku: Oxyrhynchos), znajdującego się w Środkowym Egipcie, około 160 kilometrów na południe od Kairu.
Odkryte na początku XX wieku papirusy ukazują życie ludzi z okresu rzymskiego. Znajdują się na nich nie tylko codzienne bazgroły, ale także unikatowe fragmenty pieśni czy korespondencja.

Od ponad miesiąca internauci z wielu krajów świata pomagają naukowcom w transkrypcji papirusów. Poza anglojęzycznymi użytkownikami jednak tylko Polacy i Grecy mogą korzystać z serwisu "Życia starożytnych" w swoich ojczystych językach

"Stworzenie polskiej bramy do nowego projektu okazało się tak skuteczne, jak w przypadku wcześniejszych społecznościowych projektów naukowych działających na platformie Zooniverse" - mówi Jan Pomierny, założycie i wydawca portalu Astronomia.pl i jeden z koordynatorów Zooniverse w Polsce. "Użytkownicy z naszego kraju w ciągu miesiąca wykonali ponad 20 tysięcy transkrypcji. To świetny wynik!" - dodaje Pomierny.

Na całym świecie w podobnych projektach, które we współpracy z partnerami zostały przygotowane przez Citizen Science Alliance (konsorcjum czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów i instytucji badawczych), bierze obecnie udział blisko pół miliona osób. Polacy stanowią około 10 procent tej grupy.

"Sierpień był dla nas miesiącem próby. W tym czasie chcieliśmy sprawdzić, czy społecznościowe projekty naukowe z obszaru innego niż astronomią będą mogą być w Polsce równie popularne, jak Galaktyczne Zoo czy Polowanie na supernowe" - wyjaśnia prof. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i koordynator Zooniverse w Polsce. "Okazało się, że papirusy są równie interesujące jak daleki Wszechświat. Teraz, gdy skończyły się już wakacje, do udziału w projekcie będziemy chcieli zachęcić także uczniów i nauczycieli" - dodaje Mankiewicz.

W Polsce wsparcia "Życiu starożytnych" udzieli również naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego: prof. dr hab. Włodzimierz Godlewski z Zakładu Archeologii Egiptu i Nubii oraz prof. dr hab. Tomasz Derda z Zakładu Papirologii.

PAP - Nauka w Polsce

ast/ agt/bsz

www.naukawpolsce.pap.pl.

ODPOWIEDZ