Rozpoczynają się obrady Aerial Archaeology Research Group

Badania i informacje archeologiczne
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00
Kontakt:

Rozpoczynają się obrady Aerial Archaeology Research Group

Post autor: kruku » wt wrz 20, 2011 19:28

W Poznaniu będą debatować w dniach 21-23 września specjaliści od archeologii lotniczej z całej Europy. Tegoroczne spotkanie organizują wspólnie AARG i sekcja archeologiczna European Association of Remote Sensing Laboratories (EARSeL).

Hasło przewodnie tegorocznego sympozjum brzmi: "Ambicje a rzeczywistość - teledetekcja w archeologii. Badania i konserwacja".


To coroczne spotkanie członków grupy, organizowane każdego roku w innym kraju, będące przeglądem realizowanych aktualnie projektów. Podczas obrad specjaliści podsumują najnowsze tendencje w archeologii lotniczej i wyznaczą nowe kierunki działań.
Tegoroczne sympozjum jest wyjątkowe z tego względu, że jest połączoną inicjatywą dwóch organizacji - jednej zajmującej się archeologią lotniczą i drugiej - specjalizującej się w metodach teledetekcji satelitarnej, czyli badań różnego rodzaju zjawisk na Ziemi z pomocą aparatury umieszczonej na satelitach okołoziemskich.

Dzięki temu dyskusja może stać się jeszcze bardziej komplementarna i płodna, ukazując szeroko tendencje rozwojowe w metodach teledetekcji w archeologii. Oprócz stosowania tych technologii na potrzeby badań naukowych, specjaliści zarysują problematykę promocji swoich odkryć i ich popularyzacji. Naukowcy zastanowią się również, w jaki sposób technologie teledetekcyjne mogą znaleźć zastosowanie w projektach konserwatorskich. Omówiona zostanie także problematyka wykorzystania wspomnianych technologii w studiach nad przeszłymi krajobrazami.

Polscy archeolodzy w ostatnich latach są bardzo aktywni na polu badań lotniczych. Dlatego w konferencji weźmie udział kilkunastu naukowców z naszego kraju. Poza tym, jedna z planowanych sesji poświęcona będzie badaniom na terenie Polski.

Konferencja odbywa się pod patronatem UNESCO. Szczegółowy program i informacje na temat spotkania dostępne na stronie internetowej: http://archeo.amu.edu.pl/aarg-earsel/index.htm

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz

www.naukawpolsce.pap.pl.


Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

ODPOWIEDZ