Autostradą w przeszłość

Badania i informacje archeologiczne
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00
Kontakt:

Autostradą w przeszłość

Post autor: kruku » pt paź 07, 2011 20:29

ObrazekOkoło 500 obiektów, spośród kilku tysięcy, jakie odkryto w trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych na podkarpackim odcinku autostrady A4, znalazło się na wystawie "Autostradą w przeszłość", którą można oglądać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Najstarsze z zaprezentowanych zabytków pochodzą z około 10 tys. lat przed naszą erą, czyli od starszej epoki kamienia (paleolit), natomiast najmłodsze - z przełomu XVI i XVII stulecia naszej ery.
Obrazek

Jak poinformowała PAP kierownik działu archeologii rzeszowskiego muzeum, Joanna Podgórska-Czopek, badania prowadzono od 2005 roku na odcinku od Dębicy do Radymna. Przebadano 83 stanowiska na łącznej powierzchni ponad 140 hektarów.
Obrazek
"Nigdy przedtem na obszarze południowowschodniej Polski tak dużych prac archeologicznych nie prowadzono. Wymagały one zaangażowania ogromnego wysiłku archeologów, którzy przywrócili nauce tysiące obiektów i zabytków ruchomych" podkreśliła Podgórska-Czopek.
Obrazek
Niektóre z zabytków pochodzą z wykopalisk zakończonych w ciągu ostatnich miesięcy.

Wśród najstarszych eksponatów znalazły się narzędzia kamienne i krzemienne. Pokazano także zabytki pochodzące z grobów z końca neolitu i wczesnej epoki brązu, w tym z bogato wyposażonego grobu młodego księcia ze Szczytnej sprzed 5 tys. lat. Znalazły się tam m.in.: miedziany toporek, zausznica, naszyjnik oraz pięć glinianych naczyń - jedna amfora i cztery puchary. Można zobaczyć też groty sercowate do strzał i kilkanaście narzędzi krzemiennych oraz kości zwierzęce.
Obrazek
Na uwagę zasługują też eksponaty z bogato wyposażonych grobów z innych okresów: wczesnej epoki żelaza, okresu rzymskiego i wczesnego średniowiecza, w tym ozdoby ze srebra, szkła, muszli oraz broń i naczynia.

Inną grupą zabytków są znaleziska osadowe, m.in. studnie drewniane, w tym jedna z najstarszych, pochodząca IX wieku przed naszą erą studnia z Terliczki, a także ceramika i liczne przedmioty codziennego użytku.

"Naszym zamierzeniem było pokazanie nie tylko serii reprezentatywnych zabytków z poszczególnych odcinków czasu, ale również uzmysłowienie ogromu pracy włożonej w badania, ich dokumentację, inwentaryzację, a później także w naukowe opracowanie pozyskanych zbiorów, stąd liczne plansze ilustrujące wykopaliska lub informujące o rozmaitych działaniach podejmowanych w trakcie badań i po ich zakończeniu, np. konserwacji i rekonstrukcji zabytków" - zauważyła Podgórska-Czopek.
Obrazek
Badania przeprowadziła Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Badania prowadzono na stanowiskach zagrożonych zniszczeniem przez planowane i realizowane inwestycje drogowe - autostradę A4, drogę ekspresową S19, obwodnice miast.

Wystawa potrwa do końca roku.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Pipała

api/ hes/ bsz

www.naukawpolsce.pap.pl.

Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

ODPOWIEDZ