Polacy przeszkolą irackich archeologów

Badania i informacje archeologiczne
Weteryna
Indiana Jones
Indiana Jones
Posty: 726
Rejestracja: sob wrz 08, 2007 0:00
Lokalizacja: במיטה עם בח
Kontakt:

Polacy przeszkolą irackich archeologów

Post autor: Weteryna » wt lis 01, 2011 22:28

Z nowoczesnymi metodami dokumentacji wykopaliskowej zapoznają archeolodzy z Polski dziesięciu irackich archeologów - pracowników uniwersytetów w Diwaniji, Hilla, Bagdadzie, Mosulu i Erbilu. Trzytygodniowe szkolenie rozpocznie się 15 października w Erbilu w irackim Kurdystanie.


Obrazek

To pierwsze od ponad dwudziestu lat polsko-irackie przedsięwzięcie w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Iraku.Kurs poprowadzą archeolodzy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji "Przeszłość i Teraźniejszość"."Nasz program naukowy przewiduje przeprowadzenie badań wykopaliskowych ograniczonym zasięgu na stanowisku Kelek Mishik, leżącym na przedmieściach Erbilu. Jednak najważniejszym celem jest szkolenie" - wyjaśnił kierujący programem prof. dr hab. Rafał Koliński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Jak dodał, odsłaniane pozostałości i odkrywane zabytki będą "pretekstem" do pokazania irackim kolegom możliwości, jakie daje stosowanie baz danych, współdziałanie elektronicznych instrumentów pomiarowych z programami graficznymi umożliwiającymi niemal natychmiastowe tworzenie planów, przekrojów i rekonstrukcji 3D oraz fotografii cyfrowej.
Obrazek

"Szkolenie będziemy prowadzić używając wyłącznie programów, które są dostępne za darmo w internecie" - podkreślił prof. Koliński

Szkolenie zorganizowały wspólnie Ambasada RP w Bagdadzie, State Board of Antiquities and Heritage (Iracka Służba Starożytności) oraz Uniwersytet Saladyna w Erbilu.Obrazek Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach rządowego Programu Pomocy Rozwojowej realizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
www.archeoceltica.pl
WWW.BELDONEK.PL

Fenicjanie wynaleźli pieniądze.
Raz - nie sztuka.
My musimy stale je wynajdywać.

Mmonety
Redaktor "Nie Do Wiary"
Redaktor "Nie Do Wiary"
Posty: 212
Rejestracja: pn gru 21, 2009 1:00
Lokalizacja: Stalowa Wola / Podkarpackie
Kontakt:

Polacy przeszkolą irackich archeologów

Post autor: Mmonety » śr lis 09, 2011 22:18

5 lat później, po szkoleniu....

- Mohamet, coś tam znalazł w tym dołku??
- A konserwę, pełno kapsli od coca-coli i 1$ USA....
- A z czym chodzisz ??
- Z łopatą, ale Abdul ma Smętka.....
"Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić." Józef Piłsudski

ODPOWIEDZ