Popularyzatorzy archeologii debatują w Warszawie

Badania i informacje archeologiczne
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00
Kontakt:

Popularyzatorzy archeologii debatują w Warszawie

Post autor: kruku » pt gru 02, 2011 23:02

Kilkadziesiąt osób zgromadziło międzynarodowe sympozjum "Dziedzictwo archeologiczne - formy edukacji i promocji", które odbywa się w dniach 1-3 grudnia w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wystąpienia prezentują zarówno osoby pracujące w placówkach muzealnych, jak również archeolodzy terenowi. Na zaproszenie organizatorów do Polski przyjechali również popularyzatorzy z zagranicy - Serbii, Włoch, Pakistanu, Rosji, Słowenii.
Podczas pierwszego dnia obrad skupiono się na promocji archeologii z pomocą internetu i mediów społecznościowych. Karolina Ciejka z IA UW zaprezentowała obszerne wystąpienie, w którym ukazała nowoczesne technologie stosowane przez zachodnioeuropejskie muzea. Sporą część jednej z kolejnych sesji poświęcono działaniom edukacyjnym na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Większość wystąpień związana jest w nurtem edukatorskim na terenie muzeów.

Celem konferencji jest nakreślenie problematyki związanej ze sposobami przekazywania wiedzy dotyczącej dziedzictwa archeologicznego oraz możliwościami edukacji historycznej. Istotnym elementem jest również omówienie form popularyzacji archeologii i zaprezentowanie modelowych, sprawdzonych i funkcjonujących z powodzeniem na świecie i w niektórych polskich muzeach form edukacyjnych - interaktywnych stron internetowych, pakietów edukacyjnych. W zamyśle organizatorów ma to służyć wskazaniu możliwych kierunków rozwoju edukacji i popularyzacji dziedzictwa archeologicznego w Polsce.

Spotkanie zakończy się w sobotę, kiedy popularyzatorzy odwiedzą Centrum Nauki Kopernik.

Konferencja jest współfinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Upowszechnianie nauki". Głównym organizatorem jest Fundacja Przyjaciół Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegółowy program sympozjum dostępny tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz

www.naukawpolsce.pap.pl.

Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

ODPOWIEDZ