Wykład o świątyni Totmesa III w Państwowym Muzeum Archeologi

Badania i informacje archeologiczne
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00
Kontakt:

Wykład o świątyni Totmesa III w Państwowym Muzeum Archeologi

Post autor: kruku » czw kwie 12, 2012 22:13

"Świątynia Totmesa III - największe polskie odkrycie w Tebach" to tytuł kolejnego wykładu w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie prezentowanego w ramach cyklu "Papirusy, mumie, złoto- tajemnice starożytnego Egiptu". Spotkanie z dr Moniką Dolińską odbędzie się w dniu 14 kwietnia (sobota) 2012 roku o godz. 12.00. Wstęp wolny.

W 1961 roku świat obiegła wiadomość o niezwykłym odkryciu w Egipcie. Polacy ze Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej w Kairze (obecnie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW), kierowanej przez prof. Kazimierza Michałowskiego, odkryli w pobliżu Luksoru, w Deir el-Bahari, wspaniałą, choć całkowicie zrujnowaną świątynię wielkiego władcy z XVIII dynastii - Totmesa III. Ta kultowa budowla stoi w cieniu sąsiadującej z nią od północy słynną, tarasową świątynią Hatszepsut, gdzie również prace rekonstruktorskie i archeologiczne prowadzą od kilkudziesięciu lat Polacy.
Zespół archeologów, architektów i konserwatorów znad Wisły od końca lat siedemdziesiątych pracuje nad odtworzeniem przebogatej dekoracji świątyni Totmesa III- początkowo pod kierownictwem prof. Jadwigi Lipińskiej, a od 2008 roku dr Moniki Dolińskiej z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Na wykładzie dowiemy się, co udało się zrobić po wielu latach żmudnych badań. Badaczka zarysuje również historię budowli od jej odkrycia po współczesność.Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl

ODPOWIEDZ