Zakłady przemysłu Lniarskiego w Walimiu

Historia przemysłu na ziemiach polskich.
Historia miast, ich wygląd na przestrzeni lat.
ralf
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista
Posty: 276
Rejestracja: ndz cze 10, 2007 0:00

Zakłady przemysłu Lniarskiego w Walimiu

Post autor: ralf » pt sie 17, 2007 20:16

Trudno nie zauważyć, idąc ul. Kościuszki w Walimiu, potężnego gruzowiska i ruin pozostałych po obiektach kiedyś tam istniejących. Wygląda to naprawdę jak zbombardowane za czasów II w.ś. osiedle. Wszędzie pełno kup cegieł i tynku, ustało się parę pionowych „dziwolągów” i jakiś „kwadratowy” zlepek gołych, piętrowych ścian bez okien i dachu.

A oto historia tego miejsca: w Walimiu w roku 1848 r. zbudowano pierwszą tkalnię z mechanicznymi krosnami zakardowymi, dała ona początek późniejszym Zakładom Przemysłu Lniarskiego. W 1850 r. przy tkalni uruchomiono bielnik i wykańczalnię tkanin, a w 1864 r. nową dużą tkalnię. Zakłady Przemysłu Lniarskiego jeszcze pod koniec lat siedemdziesiątych należały do największych w branży. Produkowano tu do 12,5 mln. m. bieżących tkanin, głównie obrusów, ścierek i ręczników, które eksportowano do Australii, Nowej Zelandii, Hongkongu, Japonii, USA i większości krajów europejskich. Od połowy lat 80-tych zaznaczył się głęboki kryzys związany z utratą rynków zbytu na wschodzie, trudności z surowcami i wzrostem kosztów produkcji. Doprowadziło to w 1992 r. do postawienia zakładu w stan likwidacji. Efektem tego było zwolnienie 2000 ludzi i pozostawienie ich bez pracy oraz wyburzenie (rozbiórka) obiektu. Spowodowało to gwałtowny wzrost bezrobocia wśród mieszkańców Walimia i okolic, do pracy w tych zakładach dojeżdżali również ludzie z Wałbrzycha, a nawet Świdnicy. Jedyny dzisiaj użytek z byłego zakładu (obecnie z ruin po nim pozostałych) to nakręcenie na ich terenie filmu przez B. Wołoszańskiego, co miało miejsce jakiś czas temu. No może jeszcze możliwość zakupu dobrej, starej niemieckiej cegły z jego murów.

Poniżej przedstawiam zdjęcia wykonane w czerwcu tego roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Czasami ludzie potkną się o prawdę ale prostują się i idą dalej zupełnie jak gdyby nigdy nic się nie stało" - W. Churchill

JW2669
Odkrywca tajemnic
Odkrywca tajemnic
Posty: 90
Rejestracja: sob lis 24, 2007 1:00

Post autor: JW2669 » sob sty 22, 2011 16:08

Dorzucam kilka swoich zdjęć.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ