Śledztwo ws. dokumentów SS - historia została zmyślona?

Moderator: jedrek

Śledztwo ws. dokumentów SS - historia została zmyślona?

Postautor: Weteryna » wt sty 17, 2012 23:46

Śledztwo ws. dokumentów SS - historia została zmyślona?

Obrazek

Wrocławski oddział IPN rozpoczął śledztwo w sprawie odnalezienia na Dolnym Śląsku i wywiezienia do Niemiec skrzyń z dokumentacją SS z obozu Auschwitz. Mieczysław Bojko, który twierdził, że wraz z grupą niemieckich poszukiwaczy odnalazł skrzynie, teraz temu zaprzecza.


Jak powiedział dyrektor wrocławskiego oddziału IPN prof. Włodzimierz Suleja, śledztwo wszczęto po doniesieniu osoby prywatnej, z art. 54. ustawy o IPN, który mówi o nieuprawnionym ukrywaniu dokumentów, które powinny być przekazane Instytutowi. Grozi za to osiem lat pozbawienia wolności - tłumaczył profesor.
Więcej na ten temat

Śledczy zbadają sprawę wywiezienia dokumentów z Auschwitz

Do wrocławskiego oddziału IPN trafiło również zawiadomienie, które złożyło w tej sprawie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zostało ono do nas przesłane z krakowskiego oddziału, ze względu na właściwość miejsca - tłumaczył prof. Suleja.
Niemcy skorzystali z pomocy Polaka

O odnalezieniu trzech skrzyń z dokumentami załogi obozowej Auschwitz w okolicach Przełęczy Kowarskiej na Dolnym Śląsku poinformował w zeszłym tygodniu regionalny tygodnik "Nowiny Jeleniogórskie". Odkrycia mieli dokonać poszukiwacze z Niemiec, którzy korzystali z pomocy Polaka Mieczysława Bojki.
Obrazek
Jeleniogórski tygodnik - cytując Bojkę - poinformował, że dwaj niemieccy poszukiwacze z okolic Schwarzwaldu poprosili Polaka o pomoc.

"Znam ich od dawna i wiedziałem, że są osobami pewnymi. Po prostu im ufałem. W przeszłości kilkakrotnie mi pomagali. Dzięki nim znalazłem między innymi depozyt schowany w moście na Bobrze w Janowicach Wielkich oraz wszedłem w posiadanie bardzo ciekawych map okolic Pilchowic" - mówił Bojko.
Obrazek
Dodał, że teraz Niemcy posiadali bardzo precyzyjne dane na temat korytarza zasypanego w 1945 roku, w którym miały się znajdować dokumenty dotyczące więźniów Auschwitz. Potrzebowali koparki. Za pomoc Bojko otrzymał 5 tysięcy euro oraz kilka map z zaznaczonymi nieznanymi szerzej tunelami w okolicach Miedzianki. W skrzyniach miały znajdować się dokumenty dotyczące załogi obozowej. Były to książeczki wojskowe, książeczki kolonialne, książeczki szczepień i akta personalne ponad stu osób.
Twierdzi, że historia została zmyślona

W poniedziałek Polskie Radio Wrocław poinformowało, że Bojko zaprzecza jakoby doszło do znalezienia skrzyń z dokumentami. Teraz twierdzi, że wymyślił historię z odkryciem dokumentów na potrzeby swojej nowej książki.

Zbigniew Rzońca, dziennikarz "Nowin Jeleniogórskich", który opisał historię odkrycia, nie chciał komentować decyzji Bojki. Mam na to swój pogląd, ale nie chcę go ujawniać. Bojkę znam od dawna. To osoba bardzo znana w środowisku jeleniogórskich eksploratorów. Ma na swoim koncie kilka ważnych odkryć i kilka książek - powiedział Rzońca.
Sprawą zajmie się prokuratura?

Muzeum Auschwitz-Birkenau w poniedziałek złożyło również doniesienie o możliwości złamania prawa w związku z wywiezieniem do Niemiec dokumentacji SS z obozu Auschwitz do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

PAP
Ostatnio zmieniony śr sty 18, 2012 1:22 przez Weteryna, łącznie zmieniany 2 razy
WWW.BELDONEK.PL

Fenicjanie wynaleźli pieniądze.
Raz - nie sztuka.
My musimy stale je wynajdywać.
Awatar użytkownika
Weteryna
Indiana Jones
Indiana Jones
 
Posty: 726
Rejestracja: sob wrz 08, 2007 0:00
Lokalizacja: במיטה עם בח

Postautor: Weteryna » śr sty 18, 2012 0:11

Poszukiwacz wycofuje się

Dolnośląski poszukiwacz skarbów Mieczysław Bojko wycofuje się ze swoich rewelacji na temat odkrycia dokumentów z Auschwitz.
Obrazek

Stało się to, gdy znaleziskiem zainteresowała się prokuratura i Muzeum Auschwitz. Jak mówi całą historię z odkryciem niemieckich dokumentów osobowych z Auschwitz i oddaniem ich Niemcom wymyślił.
Obrazek
Mają one stać się kanwą jednej z opowieści w jego przyszłej książce. Tym niemniej w okolicach Ogorzelca naprawdę została w listopadzie ubiegłego roku wykopana w lesie duża dziura w ziemi.

Czy wykopała ją ekipa Mieczysława Bojko i co skrywała, spróbują ustalić organa ścigania.
Obrazek
http://www.tvn24.pl/12690,1731707,0,1,p ... omosc.html
WWW.BELDONEK.PL

Fenicjanie wynaleźli pieniądze.
Raz - nie sztuka.
My musimy stale je wynajdywać.
Awatar użytkownika
Weteryna
Indiana Jones
Indiana Jones
 
Posty: 726
Rejestracja: sob wrz 08, 2007 0:00
Lokalizacja: במיטה עם בח


Wróć do Przegląd prasy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron